Aseptyczne (pozbawione drobnoustrojów), papierowe opakowanie do płynnej żywności.
Zostało wymyślone w kształcie czworościanu w roku 1944, i opatentowane rok później, przez dr Rubena Rausinga ze Szwecji.
Chodziło głównie o to, żeby wymyślić takie opakowanie z papieru, które będzie stanowiło konkurencję dla używanych dotychczas szklanych opakowań wielokrotnego użytku - będzie tanie w produkcji, higieniczne, a zarazem ekologiczne.
Kluczem do tego, było użycie tak małej ilości materiału opakowaniowego, jak to tylko możliwe.
Na pomysł wpadł Erik Wallenberg, pracownik laboratorium badawczego Uniwersytetu w Lundzie - wymyślił, żeby w tym celu wykorzystać jeden arkusz woskowanego papieru zwiniętego w cylinder i złożonego z dwóch różnych stron tak, żeby tworzyć matematyczny czworościan.
Pierwsze opakowanie kartonowe na mleko, o nazwie: Tetra Classic, zaprezentowane zostało światu w 1951 roku.
Początkowo zainteresowanie wynalazkiem było niewielkie, pewnie dlatego, że opakowania były początkowo dość małe - rzędu 1/3 litra, a w dodatku kiepsko się prezentowały na półkach sklepowych, oraz zajmowały dużo miejsca w transporcie i w magazynach, ponieważ trudno było opakowania czworościenne ułożyć w taki sposób, aby między nimi nie było wolnej przestrzeni.
Dopiero po roku 1951, kiedy to Ruben Rausing i Erik Wallenberg założyli spółkę o nazwie AB Tetra Pak, opakowania te zaczęły się rozpowszechniać, początkowo w Szwecji, potem w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej.
Dzięki zastosowaniu w 1953 roku aluminiowej folii wewnątrz opakowania, możliwe stało się przechowywanie napojów bez użycia konserwantów.
W latach 60-tych XX wieku opanowano technologię aseptycznego pakowania mleka (UHT) do opakowań o pojemność 1/2 litra. Opakowania te nadal posiadały charakterystyczny kształt czworościanu.
Dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku, koncern opatentował technologię opakowań litrowych i większych, o kształcie dzisiejszego prostopadłościanu.
Tetra Pak słynie także z unikalnego designu i ciągłych innowacji w dziedzinie funkcjonalności.
W początek XXI wieku, firma weszła z pomysłem na sensoryczną słomkę do napojów, dzięki której sok rozpryskuje się w ustach w czterech różnych kierunkach, zapewniając nowe doznania podczas picia.
Wynalazek został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez zarówno przez dzieci (do których był głównie kierowany) jak i przez ich rodziców.
Obecnie, popularne opakowanie kartonowe wykonane jest z trójwarstwowego kompozytu składającego się, zaczynając od zewnątrz, z:
warstwy grubego papieru – zwykle laminowanego i zadrukowanego,
warstwy folii aluminiowej gwarantującej szczelność i nieprzepuszczalność zapachów,
warstwy folii wykonanej z polimeru, dopuszczonego do bezpośredniego kontaktu z żywnością (np: polietylenu).