Cienka powłoka ze szkliwa, nadająca przedmiotom większą gładkość, połysk, kolor i wodoodporność.
Stosowana do pokrywania płytek ceramicznych, cegieł, kafli piecowych, naczyń itp.
Glazura nadaje przedmiotom większą gładkość, połysk i kolor. W celu uzyskania różnych barw szkliwa, stosowano do barwienia płynną zawiesinę tlenków metali: tlenki kobaltu barwiły na niebiesko, miedzi na zielono, manganu na brązowo i czarno, żelaza na żółto, a tlenki cyny barwiły glazurę na biało.
Wyroby szkliwione (z uwagi na swe właściwości użytkowe i ozdobne), znano już 4000 lat p.n.e. w Egipcie i Mezopotamii - najstarsze zachowanie naczynie pochodzi właśnie z Egiptu z roku 3300 p.n.e.
Muzułmanie stosowali glazurę podczas wznoszenia meczetów. Budowniczowie Babilonu bardzo chętnie stosowali glazurę do dekorowania murów obronnych i ulic.
Do dzisiaj można podziwiać słynne kroczące lwy, które zdobiły Świętą Ulicę prowadzącą pomiędzy murami o wysokości 7 metrów, wyłożonymi glazurowaną na niebiesko cegłą. Wkomponowane w mur co 2 metry wizerunki 60 lwów o wysokości 2 metrów, kroczą w kierunku Bramy Isztar, prowadzącej do świątyni Marduka z VI wieku p.n.e. - na ilustracji powyżej.
Glazurę stosowano również w starożytnych Pompejach - do dziś zachowały się tam podłogi wyłożone drobnymi mozaikowymi kafelkami.
Oprócz elementów stosowanych później w budownictwie, glazura używana była również przy zdobieniu przedmiotów codziennego użytku. Przykładem może być kaganek (lampka oliwna) - jeden z pierwszych wynalazków, służących do oświetlania domostw. To niewielkich rozmiarów naczynie, wykonane z gliny, często było bardzo oryginalnie zdobione - w Armenii wypalana glina zdobiona była kolorową glazurą.
W późniejszym okresie, kiedy nauczono się robić kafle na piece kuchenne i grzewcze, wykańczano je również glazurą. Bogato zdobione w motywy roślinne i okazjonalne, były prawdziwymi ozdobami wnętrz.
Obecnie bardzo często glazura jest stosowana przy produkcji płytek ceramicznych - rodzaj fliz; cienkich (grubość średnio 6-16 mm) płytek, wykonanych z materiałów ceramicznych.
Ciekawostka:
Wykonane ze specjalnych materiałów (np. węgliku krzemu) płytki ceramiczne, wykorzystuje się w niektórych rodzajach kamizelek kuloodpornych.