Urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, dzięki spalaniu paliw.
Jest to wynalazek, który powstawał niezależnie, w tym samym czasie, w różnych miejscach naszego globu.
Początkowo posiłki przyrządzano po prostu na otwartym ogniu. Później (około 10 tysięcy lat temu) pojawiły się tzw. piece ziemne. Był to wygrzebany dół w którym palono ognisko, by następnie na liściu bądź bezpośrednio w popiół położyć upolowane zwierzę, które przykrywano liśćmi lub ziemią.
Następnym etapem było obmurowanie ogniska - naczynia do gotowania stawiano na metalowym lub glinianym ruszcie; na takim ruszcie wypiekano też chleb.
Takie "piece" kryjące ognisko pojawiły się około 4 tysięcy lat p.n.e., a może jeszcze wcześniej.
Około 2000 lat p.n.e Sumerowie jako pierwsi otwarty piec przykryli płytą. Wtedy też przydała się umiejętność wytwarzania garnków - zaczęto ich używać (oprócz przechowywania żywności, płynów i zboża), również do gotowania.
Mniej więcej od I wieku n.e. w chatach z kamienia zaczęto budować palenisko, które można uznać za pierwowzór kominka. Było ono umieszczone przy ścianie, na pewnej wysokości i obszernie otoczone ściankami przechodzącymi na górze w komin. Nad ogniem można było zawiesić kociołek z przygotowywaną żywnością.
Ten sposób ogrzewania pomieszczeń rozpowszechnił się w Europie dopiero w XII wieku (w Niemczech, na zamku w Wartburgu zachował się kominek z roku 1067), a szczególną popularność kominki zyskały w Anglii.
Kiedyś, ktoś ozdobnie zabudował przód takiego kominka, osłonił palenisko i tak oto powstał piec pokojowy, później kaflowy. Pierwsze tego typu piece pojawiły się na Śląsku w połowie XIII wieku.
Około XI wieku pojawiły się pierwsze specjalistyczne pomieszczenia przeznaczone do przygotowywania potraw - późniejsze kuchnie.
W roku 1635 po raz pierwszy pojawia się w kuchni piec węglowy, a około roku 1802 pojawiają się pierwsze próby wykorzystania gazu, zamiast węgla do ogrzewania i gotowania.
Początki kuchni polowej datuje się na rok 1892.
Mniej więcej około roku 1859, w kuchennym umeblowaniu pojawiły się pierwsze kuchnie elektryczne. Jednak dopiero od roku 1889 mamy do czynienia z nowoczesną kuchnią elektryczną.