Spodnie

Wierzchnia część ubrania osłaniająca ciało od pasa w dół - dawniej wyłącznie element stroju męskiego.

Wydawać się może, że spodnie istnieją tak długo, jak długo istnieje cywilizacja, ale nic bardziej błędnego.
Aż do XIV wieku w Europie spodnie nie były używane, zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili wyłącznie suknie.

Pierwsi zaczęli nosić spodnie rycerze, ponieważ suknia utrudniała im jazdę konną. Podpatrzone od barbarzyńskich jeźdźców ze stepów spodnie stały się jednocześnie wyznacznikiem płci.

Początkowo spodnie składały się z dwóch pończoch, które w XIV wieku połączyły się w rajtuzy. Panowie byli wobec tego zmuszeni zdejmować je kilka razy w ciągu dnia, więc wymyślono rozporek.

spodnie niemieckie z XV-XVI wiekuW Renesansie rajtuzy rozdzielono na część górną (bufiaste spodenki) i pończochy.
Od XIX wieku zaczęto używać długich spodni.

W roku 1851 Amelia Bloomer, amerykańska emancypantka, jako pierwsza ostentacyjnie porzuciła suknię na rzecz bufiastych pantalonów. Tzw. sufrażystki noszące spodnie, narażone były na kpiny przechodniów, czasem nie wpuszczano ich nawet do restauracji.

Ostatecznie, kobiety nakładają spodnie dopiero po I wojnie światowej. Najpierw w roku 1919 w szortach pojawiły się angielskie lekkoatletki, później - od roku 1925 - plażowe spodnie założyły elegantki na plażach Riwiery.
Dużą zasługę w popularyzacji spodni wśród kobiet, przypisać należy Marlenie Dietrich, która pojawiła się w spodniach marynarskich w roku 1930 na planie filmu Maroko.
Od roku 1932, kobiety grające w tenisa również zaczęły używać wygodniejszych spodni.

W latach siedemdziesiątych młodzież oszalała na punkcie dżinsów, wynalezionych przez Oskara Loeba (później Levi) Straussa jeszcze w 1850 roku.
Ten Żyd niemieckiego pochodzenia, usiłował w San Francisco sprzedać brezent na namioty poszukiwaczom złota na pokrycie ich wozów, oni zaś potrzebowali mocnych spodni do pracy. W ciągu jednego wieczoru Levi-Strauss szyje spodnie z twardego płótna.
Rok później sprzedaje ich już 70 tysięcy.

Pierwszy model dżinsów - Waist Overall (produkowany do dziś) miały kolor brązowy, sięgały powyżej linii talii, i miały szerokie szelki. Krawiec, który je uszył, szył je podwójnym ściegiem, charakterystyczną, mocną pomarańczową nicią.

Żeby kieszenie poszukiwaczy wypchane złotem się nie rozrywały, ten sam krawiec nazwiskiem Jacob Davis, wpadł na pomysł wzmocnienia ich przy pomocy nitów. Nie miał pieniędzy na opatentowanie i wdrożenie pomysłu w życie, zaproponował więc spółkę Straussowi.

Dżinsy w kolorze niebieskim pojawiły się dopiero w 1856 roku. Do farbowania materiału służył sprowadzany z Indii barwnik pozyskany z liści indygowca. Strauss opatentował swój wynalazek w roku 1873.

W 1922 roku dodano do spodni szlufki, suwak zastąpił guziki w rozporku dopiero w 1955 roku. Przez długi czas były to spodnie przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn.
Kobiety zaczęły nosić spodnie dopiero w 1935 roku.

 


Ciekawostki: 

 strzałkaspodnie z lat 1122 do 926 p.n.e - Chiny Za czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej ustanowiono prawo (17 listopada 1800 roku), na mocy którego każda kobieta, która zechciała by ubrać się w męski strój, musi postarać się w prefekturze o stosowne zezwolenie. Jako, że do dnia dzisiejszego nie uchylono tego przepisu, kobiety we Francji łamią prawo, za co każdy policjant może im wlepić mandat, ponieważ noszenie spodni przez kobiety jest po prostu zabronione.
 strzałka W północno-zachodnich Chinach archeolodzy odkryli najstarsze spodnie świata. Znalezisko liczy 3300 lat. Według naukowców - proste nogawki, a w kroku duża szerokość i wzmocnienie wskazują, że ubranie służyło do jazdy konnej. Potwierdza to hipotezę, że spodnie wymyślono właśnie do uprawiania tego sportu. Co prawda we wcześniejszych wykopaliskach znajdowano szczątki odzieży okrywającej dolną część ciała - togi, tuniki, suknie czy nogawice, ale żadne z nich nie miały zabudowanego krocza.