Mieszanina ciekłych węglowodorów, występujących w różnych stosunkach.
Benzyna to jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy.
To mieszanina węglowodorów parafinowych, naftalenowych, aromatycznych i nienasyconych. Z łacińskiego benzoe - nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych.
Benzyna naturalna otrzymana przez destylację ropy naftowej, stanowi bezbarwną ciecz o charakterystycznym zapachu.
Olbrzymie zapotrzebowanie w XX wieku na benzynę jako paliwo do silników spalinowych napędzających rosnącą liczbę samochodów oraz samolotów, spowodowało (oprócz produkcji benzyny naturalnej), opracowanie szeregu metod wytwarzania benzyny syntetycznej. Jej produkcję zapoczątkował w 1913 roku niemiecki chemik-technolog Friedrich Bergius.
Sprzedażą benzyny zaczęły się zajmować nowo powstałe stacje paliwowe, wyposażone w dystrybutory paliw.
Warto tutaj wspomnieć o zastosowaniu w 1922 roku czteroetylku ołowiu jako środka przeciwstukowego (tzw. benzyna ołowiowa) - autorem jest Midgley (USA), oraz o otrzymaniu w 1935 roku benzyny syntetycznej o liczbie oktanowej 100 - autorem jest Ipatiew (Rosja).
Benzyna stosowana jest nie tylko jako środek pędny do silników spalinowych, ale również jako rozpuszczalnik tłuszczów, kauczuku oraz do ekstrakcji.