Urządzenie, dzięki któremu można przesyłać wiadomości w postaci nieruchomych obrazów.
Zwany potocznie faksem. Za pośrednictwem linii telefonicznej przesyłać można na odległość: tekst drukowany, fotografie, mapy, rysunki, a nawet pismo odręczne.
U nadawcy strona tekstu lub obrazu jest skanowana i odczytywana, a jej obraz zamieniany na impulsy elektroniczne.
Impulsy te przesyłane są zwykłą linią telefoniczną, lub łączami mikrofalowymi do stacji odbiorczej. Tam sygnały elektryczne zmieniane są ponownie na obraz wydrukowany na papierze.
Pierwsze próby przesyłania obrazu na odległość miały miejsce już pod koniec XIX wieku. Pierwszym "telefaksem" był pantelegraf skonstruowany przez Giovanniego Casellego z Florencji między 1857 a 1864 rokiem.
W roku 1902 niemiecki wynalazca Arthur Korn dokonał elektronicznej transmisji pierwszych obrazów, a na początku XX wieku Thomas Alva Edison wynalazł urządzenie do kopiowania dokumentów, któremu nadał nazwę - mimeoskop.
30 listopada 1924 odbył się pierwszy publiczny pokaz transatlantyckiego "faksu radiowego" (przesyłania zdjęć na falach radiowych). Z biura Marconiego w Londynie przesłano do Nowego Jorku szereg zdjęć - w tym prezydenta Calvina Coolidge'a, księcia Walii, oraz fotografię sporządzonego po chińsku napisu, wyrażającego stare przysłowie tego kraju: "Jeden obraz jest wart tysiąc słów".
Fotografie najpierw zeskanowano i zamieniono na sygnały elektryczne wskazujące odcienie obrazu. Później dane te przesłano telefonicznie na negatyw fotograficzny, a następnie wywołano w ciemni.
Pierwszym biurowym faksem, było wielkie urządzenie z osobnymi aparatami do skanowania, transmisji i odbioru: xerox LDX. Zademonstrowano je po raz pierwszy w maju 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na to, że mogło być używane tylko na specjalnych liniach telefonicznych, używano go do przesyłania dużych, zbiorczych pakietów informacji - domy towarowe przesyłały nim zamówienia do hurtowni, banki przeprowadzały między sobą szybkie transmisje dokumentów, kolej przekazywała faktury przewozowe.
Wynajem kosztował 859 dolarów miesięcznie, w cenę wchodziło 10 tysięcy arkuszy papieru. Za połączenie płaciło się dodatkowo.
Dwa lata później pojawił się pierwszy faks działający na normalnych liniach telefonicznych: xerox magnafax telecopier, który używał drukarki z taśmą do pisania na zwykłym papierze i przesyłał jedną stronę w 6 minut. Sprzedawany od kwietnia 1966 roku, ważył 21 kilogramów i był tylko trochę większy od zwykłej maszyny do pisania. Poważnym ograniczeniem w jego użytkowaniu był fakt, że maszyny mogły porozumiewać się tylko z aparatami zgodnymi ze sobą.
Prawdziwy rozwój tych urządzeń nastąpił po roku 1974, kiedy to komitet ONZ przyjął międzynarodowy standard, pozwalający produkować faksy nowej generacji, zdolne komunikować się ze sobą niezależnie od kraju ich produkcji.
Dalszy rozwój telefaksów zawdzięczamy Japończykom. To właśnie oni wyprodukowali bowiem pierwszą maszynę, która przez zwykłą linię telefoniczną transmitowała jedną stronę w mniej niż minutę.
Pierwszy kolorowy faks również zbudowali Japończycy - w 1990 roku dokonały tego tokijskie zakłady Sharp. Transmisja wysokiej jakości obrazka o wymiarach 20 x 25 cm trwała 3 minuty.