Marconi Guglielmo

Włoski pionier radia (1874 - 1937).

Guglielmo MarconiWykształcenie początkowo zdobywał pod kierunkiem prywatnych nauczycieli.

Od początku interesowały go zagadnienia elektrotechniczne - zajął się nimi wbrew woli ojca, który widział swojego syna w marynarce. Wykorzystując istniejące urządzenia, w roku 1895 zbudował pierwsze urządzenie, które drogą radiową uruchamiało dzwonek elektryczny odległy o kilka metrów.

W latach 1895–1897 zbudował zespół nadawczo-odbiorczy, pozwalający przesyłać na odległość sygnały radiowe zakodowane alfabetem telegraficznym Morse’a (literę S), założył też w Wielkiej Brytanii towarzystwo akcyjne Marconi Wireless Telegraph Co.

W 1896 roku uzyskał w Bolonii radiotelegraficzną łączność lokalną na odległość jednej mili, oraz otrzymał patent na radiotelegraf - pierwowzór radia, a 2 czerwca 1897 roku jako pierwszy na świecie uzyskał patent na radio ubiegając o kilka dni Nikola Teslę.

Marconi reklama radiaW roku 1899 przesłał sygnał przez kanał La Manche z latarni morskiej South Foreland koło Dover w Anglii, do Vimereux koło Boilogne (około 45 km).
W roku 1901 przesłał sygnał przez Ocean Atlantycki - dla wielu ludzi ogłoszone przez Guglielmo Marconiego wyniki eksperymentu były nieprawdopodobne.
Sam Thomas Alva Edison  powiedział, że on w ten jego sukces nie wierzy. Jak się wyraził: "...w ani jedno jego słowo".
Marconi dla udowodnienia postanowił powtórzyć eksperyment, używając do tego celu aparatury zainstalowanej na statku płynącym do Nowego Jorku. Świadkiem i gwarantem był kapitan statku. Podczas tego rejsu wyraźnie odbierano sygnał przez 2500 kilometrów, a zaznaczoną literę S dało się odczytać, gdy statek był w odległości 3200 kilometrów od nadajnika.

Udoskonalił antenę wynalezioną przez Popowa, był założycielem Towarzystwa Telegrafu Bez Drutu (doradcą technicznym był tam J. A. Fleming).

W 1909 otrzymał (wspólnie z Karlem Ferdinandem Braunem) Nagrodę Nobla z fizyki za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.
Łączność radiowa znalazła dosyć szerokie zastosowanie już w 1915 roku, kiedy Niemcy przesyłali swoją wersję wydarzeń wojennych do wszystkich, którzy mogli tę informację odebrać.
Podobnie uczynili Rosjanie w 1917 roku z Aurory, której salwa była sygnałem szturmu na Pałac Zimowy i rozpoczęła Rewolucję Październikową, wysłano nie tylko pociski, ale na polecenie Lenina - również sygnał radiowy.