Szylkret

Materiał z rogowych płytek, pokrywających pancerz żółwi szylkretowych.

skorupa żółwiaNazwa wywodzi się z języka niemieckiego, w którym słowo Schildkröte oznacza właśnie żółwia. Dawniej równie często używano słowa szylkret co szyldkret.
Jest zbudowany z białka podobnego do białka tworzącego rogi i pazury zwierząt, które tworzy przeświecającą masę mającą ciepłą, żółtą barwę z jaskrawymi, brązowymi cętkami. Pod mikroskopem widać je jako okrągłe, barwne kropki.

Szylkretem nazwano płytki rogowe okrywające karapaks, czyli grzbietową część pancerza żółwia morskiego i był używany już od czasów starożytnych.

bransoletka z szylkretuStarożytne greckie czary lub liry często były wykonywane z całej skorupy. Natomiast zamożni starożytni Rzymianie chętnie kupowali meble ozdobione inkrustowanym fornirem z szylkretowej skorupy, oraz drobne przedmioty, tzw. galanterię dekoracyjną.

ozdobne pudełkoSkorupa szylkretowa była szeroko stosowana, aż do zakazu handlu w 2014 roku.

Pomimo swojej wysokiej ceny skorupa żółwia była atrakcyjna dla producentów i konsumentów, ze względu na jej piękny cętkowany wygląd i trwałość.
grzebieńZwykle w cienkich plastrach lub kawałkach, używano jej do produkcji różnorodnych przedmiotów: grzebieni i 
szczotek, oprawek okularów, zapięć, broszek czy obsadek piór.

Małe luksusowe przedmioty, takie jak tabakiery, małe pudełka czy ramki, dekorowano intarsjami z metali szlachetnych i klejnotów zamocowanych w masie szylkretowej. Pierwszym, który wykorzystał w ten sposób szylkret, był stolarz króla Francji Ludwika XIV, Charles André Boulle.

Obecnie jest rzadko stosowany.