Krótkie wiadomości tekstowe, wysyłane w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.
3 grudnia 1992 roku, w Wielkiej Brytanii, inżynier Neil Papworth (pracownik Vodafone) był pierwszą osobą w historii, która wysłała SMS-a (z angielskiego Short Message Service). Życzenia: "Wesołych świąt" z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał ze swojego komputera na telefon kolegi z pracy.
System umożliwiający komunikację za pomocą krótkich wiadomości tekstowych powstał jednak nieco później, a za jego ojca uważa się fińskiego urzędnika Mattiego Makkonena.
Stało się to w roku 1994, kiedy Nokia wypuściła model 2010 - pierwszy telefon, który pozwalał ludziom łatwo pisać wiadomości.
Początkowo SMS-y miały służyć do komunikowania się z klientami sieci i informowania ich np. o awariach, zmianach w cenniku operatora, promocjach itp.
Początki wprowadzania nowej technologii nie zapowiadały rewolucji. Jako, że nie istniała technologia umożliwiająca przesyłanie tekstów SMS-em do innych sieci, nie przewidziano więc, że wiadomości tego typu mogą się stać powszechną formą komunikacji.
W roku 1995 przeciętny użytkownik sieci GSM wysłał 0,4 wiadomości na miesiąc, pięć lat później już 35. "Motorem napędowym" rozwoju tego typu komunikacji byli ludzie młodzi - okazało się, że wiadomości tekstowe zaczęły cieszyć się niezwykłą popularnością wśród nastolatków i zaczęto ich wysyłać co roku coraz więcej.
Pomimo faktu, że w siłę rosną alternatywne, darmowe formy komunikacji, w samym tylko roku 2010 wysłano aż 6 bilionów krótkich wiadomości. Rok później napisano ponad 8 bilionów SMS-ów, z czego w naszym kraju około 56 miliardów. Wynika z tego, że statystyczny Polak wysyła blisko 1500 SMS-ów rocznie.
Jeden SMS może zawierać do 160 znaków. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy ktoś chciałby używać podczas pisania polskich znaków diakrytycznych - szczególnie w nowszych modelach telefonów: chodzi o literki: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż oraz ź.
Jeżeli w takim telefonie w wiadomości SMS umieścimy przynajmniej jeden polski znak, długość wiadomości zmniejszy się ze 160 do zaledwie 70 znaków; w starszych telefonach za jedną polską literę stracimy 20 znaków.