Maszyna elektroniczna (mózg elektronowy) przeznaczona do przetwarzania informacji.
Przetworzone informacje można zapisać w formie ciągu cyfr, albo sygnału ciągłego.
Dążenie człowieka do ułatwienia sobie obliczeń doprowadziło do zbudowania liczydeł.
Były one używane już w starożytnej Grecji. Pierwszą maszynę liczącą, wykonującą mechaniczne dodawania i odejmowania, zbudował w 1642 roku francuski matematyk, fizyk i filozof Blaise Pascal.
Do wykonywania wszystkich 4 działań była zdolna maszyna skonstruowana w 1671 roku przez innego znakomitego matematyka i filozofa, Niemca Gottfrieda W. Leibnitza.
Pierwszą mechaniczną maszynę liczącą, którą można było produkować fabrycznie, opracował w 1879 roku szwedzki konstruktor Wilhelm Odhner. Jego też uważa się za twórcę stosowanych do dzisiaj arytmometrów.
W XIX wieku rozpoczęto prace nad zbudowaniem maszyn liczących, zdolnych do podawania wyników bardziej złożonych obliczeń.
Pierwszą tego typu maszynę zbudował około 1822 roku, angielski matematyk Charles Babbage. Był to układ mechanicznych sumatorów do interpretowania tablic matematycznych metodą rachunku różniczkowego.
Pierwszym właściwym komputerem, to znaczy maszyną zdolną do wykonywania różnych operacji matematycznych według zadanego jej programu i podającej wyniki w formie zapisu cyfrowego, było zbudowane w latach 1937-1944 przez Amerykanina Howarda H. Aikena urządzenie MARK-1. Ten komputer miał przekaźniki elektromagnetyczne i zajmował przestrzeń kilku pokoi. W znacznym stopniu wykorzystano wiedzę i doświadczenie Johna von Neumanna przy jego budowie.
Dalszy szybki rozwój, zawdzięczają komputery zastosowaniu w nich przekaźników elektronicznych, najpierw lampowych, potem półprzewodnikowych.
Pierwszy elektroniczny komputer ENIAC był zbudowany w 1946 roku. Zaprojektowali go Amerykanie, John W. Mauchly i J. P. Eckert.
Później było już coraz łatwiej i szybciej.
W 1950 roku powstał pierwszy komputer wykorzystywany do celów cywilnych. Następnym krokiem było pojawienie się komputerów osobistych. Współczesne komputery mają potężną moc obliczeniową, która z roku na rok wzrasta wraz z rozwojem miniaturyzacji.
Pierwszy polski komputer XYZ został zbudowany w 1958 roku w Zakładzie Aparatów Matematycznych Polskiej Akademii Nauk.
W 1965 roku powstał KAR-65 czyli komputer pracujący z szybkością 100 tysięcy operacji na sekundę, którego autorem był (prawie dzisiaj zapomniany) Jacek Karpiński. Jego komputer działał do połowy lat 80-tych.
29 marca 1983 roku pojawił się pierwszy komputer typu laptop.
Tak kiedyś mówiono o komputerze:
rok 1943 - Thomas Watson, szef IBM: "myślę, że światowy rynek komputerów to jakieś pięć sztuk";
rok 1949 - redakcja Popular Mechanics: "komputery przyszłości mogą ważyć nawet mniej niż 1,5 tony";
rok 1977 - Ken Olson (inżynier, konstruktor komputerów): "nie ma żadnego powodu, aby ktokolwiek chciał mieć komputer we własnym domu";
rok 1981 - Bill Gates (założyciel Microsoftu): "640 kB pamięci w zupełności starczy każdemu".
Ciekawostka:
Jeden z pierwszych komputerów osobistych Apple 1, sprzedano za 905 tysięcy dolarów na aukcji w Nowym Jorku.