Urządzenie używane najczęściej w biurach, służące do niszczenia poufnych dokumentów.
Najprostsze konstrukcje mechanizmu niszczącego tną papier wzdłuż jednej krawędzi, w wyniku czego powstają wąskie paski papieru o długości równej długości dokumentu. Bardziej skomplikowane mechanizmy tną papier również w poprzek dokumentu.
Podobno to Abbot August Low zamieszkujący w Nowym Yorku, jako pierwszy opracował model niszczarki dokumentów. Na swój pomysł otrzymał nawet patent w sierpniu 1909 roku o numerze US 929 960. Najprawdopodobniej jednak jego projekt nie trafił do realizacji, ale pierwszy krok został zrobiony.
Na powstanie działającej niszczarki trzeba było czekać kolejnych 26 lat. Zbudował ją w roku 1935 Niemiec, wróg nazistów, Adolf Ehinger. Stało się to po tym, jak jeden z jego sąsiadów zauważył w śmieciach wadliwie wydrukowane fragmenty ulotek o treści przeciwnej nazizmowi i Hitlerowi - a to groziło śmiercią!
Niszczarka była napędzana ręczną korbą i choć w zasadzie przypominała maszynkę do produkowania makaronu, albo do krojenia tytoniu (jak na ilustracji obok), to nieźle spełniała swoje zadanie...
Rok później Ehinger zamiast ręcznej korby zastosował silnik elektryczny i zaczął swoje produkty sprzedawać do agencji rządowych i instytucji finansowych.
Potem podjął decyzję i założył firmę o nazwie EBA Maschinenfabrik, gdzie w 1959 roku wyprodukowano pierwszą niszczarkę tnącą dokumenty na ścinki.
Placówka powyższa funkcjonuje do dnia dzisiejszego pod nazwą EBA Krug & Priester GmbH & Co. w Balingen.
Aż do połowy 1980 roku niszczarki dokumentów były rzadko stosowane przez instytucje nie związane z rządem.
Dopiero od 1984 roku, po decyzji Sądu Najwyższego w Kalifornii przeciw Greenwood, w którym sąd najwyższy orzekł że nie zabrania się przeszukiwania i zajęcia śmieci pozostawionych przed domem, niszczarki dokumentów stały się popularne nawet wśród zwyczajnych obywateli USA w celu uchronienia prywatności. Tym bardziej, że amerykańska Federalna Komisja Handlu szacuje, że 9 milionów przypadków kradzieży tożsamości występuje rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych.