Jedną z pierwszych zabawek, która do dzisiaj jest popularna, jest grzechotka.
Za jej wynalazcę uważa się Archytasa z Tarentu, żyjącego na przełomie V i IV w.p.n.e. greckiego filozofa i matematyka.
Archytas prowadził uczone dysputy ze swym przyjacielem Platonem, lecz gdy dorobił się gromadki dzieci, to przeszkadzały im one w rozmowach. Postanowił więc czymś zająć dzieci - najlepiej jakąś nową zabawką. Skonstruował pierwszą na świecie grzechotkę z suchego, twardego drewna, i od tamtej pory mieli razem z Platonem święty spokój.
Grzechotka szybko zdobyła popularność. Zaczęto wypalać grzechotki z gliny - o różnych kształtach, najczęściej jednak o kształcie owalnym, jajowatym.
Z późniejszych czasów pochodzą grzechotki o innych kształtach np. zwierzęcia.
We wczesnym średniowieczu przypisywano grzechotce właściwości magiczne - zawieszona na szyi noworodka mini grzechotka miała chronić przed urokami, a hałasując miała odstraszać od dziecka złe moce. Bywało, że wkładano ją do grobów zmarłych.
Stosowano ją (i nadal jest używana) także w muzyce.
Ciekawostka:
Na ilustracji obok można zobaczyć grzechotkę w kształcie pisanki, mającą około 900 lat, którą można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Grzechotka została wykonana z gliny i pokryta szkliwem, ma 4,9 cm wysokości i średnicę 3,9 cm. W jej środku umieszczony został kamyczek, którego grzechotanie miało przynosić maluchowi szczęście i zdrowie. Grzechotka w kształcie jajka została znaleziona w 1881 roku, podczas wykopalisk prowadzonych przez krakowskiego archeologa Teodora Ziemięckiego na grodzisku Pleśnisko.