Leclerc Georges

Francuski przyrodnik (1707 - 1788).

Georges Louis de LeclercHrabia Buffon.
Od roku 1733 był członkiem francuskiej Akademii Nauk. Jako jeden z pierwszych uczonych próbował szukać naturalnych, poza religijnych wyjaśnień dla powstania Układu Słonecznego.

Stworzył hipotezę kosmogoniczną pochodzenia Ziemi od Słońca. Po jakimś czasie jednak ją odrzucił jako niezgodną z Pismem Świętym.
W zakresie prac matematycznych sformułował jeden z najpopularniejszych problemów prawdopodobieństwa geometrycznego, a w roku 1777 podał jego rozwiązanie.

Opisany w problemie eksperyment jest statystyczną symulacją pozwalającą oszacować liczbę π, a polegał na obliczeniu prawdopodobieństwa, że wydłużony przedmiot, rzucany w przypadkowy sposób na płaszczyznę poliniowaną w równych odstępach równoległymi prostymi, przetnie którąś z tych prostych - tzw. "problem igły Buffona".

Leclerc - hrabia Buffon na ilustracji


Był kustoszem Królewskiego Ogrodu Botanicznego i Gabinetu Historii Naturalnej (późniejszego Muzeum Historii Naturalnej) w Paryżu. Bazując na tempie gromadzenia się osadu i grubościach warstw skalnych okolic Paryża, obliczył wiek Ziemi na 75 tysięcy lat, co w tamtych czasach było wręcz obrazoburczym, rewolucyjnym postarzeniem Ziemi.

Jego najbardziej znanym dziełem była licząca 44 tomy Histoire naturelle, générale et particulière, wydana w latach 1749-1788, którą przygotował i opracował wraz z zoologiem L. J. Daubentonem. Ta encyklopedia przedstawiała historię powstania Ziemi i ukazywała różnorodność flory i fauny na tle środowiska. Buffon wyraził tam swoje poglądy o jedności żywych organizmów.
Po polsku dzieło ukazało się w 1836 roku jako: Buffon, mała historia naturalna zwierząt.

Dzięki atrakcyjnej formie przekazu, jego prace zyskały dużą popularność i przyczyniły się do szerokiej popularyzacji nauk przyrodniczych.
Pracował po 12 godzin dziennie.

Zaintrygowany dokonaniami Archimedesa, aby sprawdzić prawdziwość legendy o spaleniu przezeń floty rzymskiej oblegającej Syrakuzy za pomocą zwierciadeł do skupiania promieni słonecznych, skonstruował wielkie zwierciadła o średnicy dwóch metrów. Przy słonecznej pogodzie mógł zapalać drewniane przedmioty znajdujące się w odległości nawet 60 metrów.
Uważany jest za wynalazcę tzw. soczewki Fresnela.

Powiedział: "Geniusz to tylko sprawa cierpliwości".