Leeuwenhoek Anton

Holenderski uczony (1632 - 1723).

Anton van LeeuwenhoekPionier w dziedzinie mikrobiologii.
Z zawodu kupiec, z zamiłowania szlifierz soczewek i konstruktor mikroskopów.

Jego ogromna cierpliwość i precyzja spowodowały, że wykonane przez niego soczewki do dziś budzą uznanie - zadziwiająco duże, bo sięgające trzystukrotnego powiększenia jakie dają, były na owe czasy ogromnym osiągnięciem.

Swoje małe soczewki o bardzo krótkiej ogniskowej stosował we własnoręcznie zbudowanym mikroskopie, przy pomocy którego badał najrozmaitsze materiały, od ludzkiego włosa do plemników psa, małe owady, a także włókna mięśni, naskórek i wiele innych preparatów.

Wszystkie swoje obserwacje opisywał na łamach czasopisma Philosophical Transactions wydanego przez Towarzystwo Królewskie w Londynie, którego członkiem został w roku 1680, pomimo braku wyższego wykształcenia.
Był również członkiem korespondentem Akademii Nauk w Paryżu.
mikroskop
Swego największego odkrycia dokonał w roku 1674 - wówczas jako pierwszy na świecie zobaczył mikroby.
Było to jedno z wielkich, przełomowych odkryć w historii ludzkości. Wewnątrz małej kropli wody odkrył cały, tętniący życiem, nowy świat, którego istnienia nikt nie podejrzewał.

Dwa zbiory jego prac, jeden w języku holenderskim, a drugi po łacinie, ukazały się  drukiem jeszcze za jego życia.
Opisał w nich m.in. różne rodzaje bakterii i pierwotniaków, oraz określił ich wielkość, sporządził także opis czerwonych krwinek i naczyń krwionośnych.

Jego obserwacje dały podwaliny pod badania Ludwika Pasteur, Roberta Kocha, pod naukę zwaną dziś powszechnie bakteriologią.