Galen Klaudiusz

Rzymski lekarz greckiego pochodzenia.

Klaudiusz GalenWłaściwie Claudius Galenus - jeden z najznakomitszych starożytnych lekarzy, urodzony około 130 - 200 n.e. w Pergamonie, był również utalentowanym badaczem i pisarzem,
Studiował medycynę i filozofię w Pergamonie, a następnie w Smyrnie, Koryncie, Palestynie i Aleksandrii.

Po ukończeniu studiów, początkowo leczył gladiatorów.

Był, zaraz po Hipokratesie najbardziej cenionym medykiem swoich czasów.
Od 161 roku n.e. zamieszkał w Rzymie, gdzie leczył na dworze Marka Aureliusza, zajmował się także leczeniem Lucjusza Werusa i Kommodusa.

Posiadał własną aptekę, gdzie sporządzał różne medykamenty według własnego pomysłu (miody ziołowe, nalewki, proszki, plastry, pigułki, wyciągi octowe, olejowe i wodne, wina). Nie zgadzając się z Hipokratesem, zaczął poddawać rośliny przeróbkom, mieszał je z sobą, wytrawiał alkoholem (winem), macerował itd.

Opisał około 450 roślin leczniczych. Uważał, że działanie leku zależy również od postaci w jakiej jest podawany, a przy tym dbał o jakość i czystość swych medykamentów.
Sposoby przyrządzania leków opracowane przez niego, obowiązywały w Europie jeszcze przez 1500 lat po jego śmierci. Na jego cześć obecne leki przyrządzane wg przepisów urzędowych, zwane są preparatami galenowymi.

Wydał około 300 tekstów i ksiąg, opisując liczne jednostki chorobowe.
Nie straszne były mu praktyki, uważane ówcześnie za nieprzewidywalne w skutkach, a nawet magiczne. Jako, że prawo starożytnego Rzymu zabraniało dokonywania sekcji zwłok na człowieku, Galen badał zdechłe świnie i małpy. Działalność ta przyniosła efekty, z których medycyna korzysta do dziś. To właśnie Galen odkrył, że przez tętnice przepływa krew, a nie - jak sądzono dotychczas - powietrze.
W pracach swoich zebrał wiedzę anatomiczną poprzedników, do której dołączył obserwacje własne - opisał 7 nerwów czaszkowych, zastawki serca, oraz różnice między tętnicami i żyłami.
strona z książki o ziołolecznictwie
Opisał dodatni wpływ ćwiczeń fizycznych na rozwój ciała. Usystematyzował wady postawy i jako pierwszy wprowadził terminy: scoliosiskyphosislordosis.

Wprowadził termin temperatury obojętnej, dla której przyjął 0 stopni (wg Galena zależała ona od szerokości geograficznej). Na podstawie obserwacji wpływu różnych środków na ludzki organizm wprowadził on cztery stopnie zimna.

Dokonał podziału substancji na maści, kremy, papki i płyny, oraz wprowadził kosmetykę do świata medycyny.

Niestety, Galen nie ustrzegł się również błędów w swoich spostrzeżeniach. Był przekonany, że upuszczanie krwi jest dla człowieka zabiegiem leczącym - współczesna medycyna dowodzi, że upuszczanie krwi jest bezużyteczne, a czasem nawet szkodliwie. Sądził również, że krew produkowana jest z pokarmów przez wątrobę, żółć powstaje w śledzionie, a powietrze do serca przechodzi bezpośrednio z płuc.

Wywarł olbrzymi wpływ na rozwój nauk medycznych w średniowieczu i odrodzeniu. Dzięki stworzonym przez siebie podstawom dzisiejszej receptury aptecznej, nazywany jest ojcem farmacji.