Galileusz

Włoski fizyk i astronom, urodz. w 1564 r. w Pizie.

Galileusz

Był tym, który gruntownie zmienił astronomię i przyczynił się do rozwoju fizyki, propagator teorii heliocentrycznej.

Do historii nauki przeszedł jako ojciec fizyki nowożytnej charakteryzującej się specyficznym sprzężeniem teorii z doświadczeniem.

Był kontynuatorem badań Archimedesa z dziedziny mechaniki, dotyczących środka ciężkości, pływania ciał, wyznaczania ciężaru właściwego i wytrzymałości materiałów.
W roku 1583 odkrył prawo ruchu wahadła, w 1602 sformułował prawo swobodnego spadania ciał.
W 1586 roku zbudował wagę hydrostatyczną.

W roku 1593, Galileusz zbudował termoskop (przyrząd do wykrywania różnicy temperatur). Do jego budowy wykorzystał dokładnie wyskalowane kule, które tonęły lub wypływały na powierzchnię wody, wraz ze zmianą jej temperatury.
19 lat później, profesor medycyny z Padwy - Sanctorius dodał do termoskopu Galileusza skalę i wykorzystywał go w praktyce medycznej.

Galileo Galilei (w spolszczeniu Galileusz) był najstarszym synem włoskiego elitarnego muzyka i erudyty, który od najmłodszych lat wpajał dziecku niechęć do matematyki.
Został dobrym organistą, lubił też grać na lutni, ale sławę zdobył jako uczony.

Galileusz na znaczku pocztowymMłody Galileo miał najpierw prywatnego nauczyciela w domu, a gdy rodzina przeniosła się do Florencji, wstąpił do szkoły klasztornej. Później - na życzenie ojca zaczął studiować na Uniwersytecie w Pizie medycynę, chociaż bardziej go ciągnęło do matematyki.


Medycyny nie udało mu się skończyć, ale za to w 1589 roku, mając 25 lat Galileo został profesorem matematyki.

W 1609 roku jako jeden z pierwszych zbudował lunetę i wykorzystał ją do obserwacji astronomicznych. Dzięki temu odkrył kolejno cztery księżyce Jowisza, góry na Księżycu, plamy słoneczne i pierścienie Saturna. Zauważył także fazy Wenus.

Poparł teorię Kopernika.
W owym czasie Kościół Katolicki uważał, że Ziemia jest środkiem świata, a wszystkie inne teorie uważał za herezje. W 1633 roku Galileusz został zmuszony przez Trybunał Inkwizycyjny do publicznego odwołania swoich przekonań.

Legenda głosi, że nawet wtedy Galileusz mruczał: "...a jednak się kręci..."
Galileusz na banknocie 2000 lirów
Do końca życia pozostawał pod nadzorem inkwizycji. Nigdy nie zaprzestał swoich badań, nawet wtedy, gdy już prawie oślepł. Zmarł w 1642 roku w wieku 77 lat.

Powiedział:
Zanim przemówisz, obróć siedem razy język w gębie.