Telegraf optyczny

Przesyłanie informacji i obserwacja wzrokowa nadawanych w różny sposób sygnałów.

Stosowano go już w starożytności.
Według tradycji klasycznej wiadomość o zdobyciu Troi (około 1184 roku p.n.e. ) przesłano do Myken za pośrednictwem łańcucha sygnałów ogniowych.

W podobny sposób cesarz Klaudiusz zawiadomił w 43 roku n.e. Rzym o zwycięstwie w Brytanii. Starożytni Kartagińczycy i Grecy używali także telegrafu optycznego złożonego z pochodni i zegara wodnego (uruchomienie i wyłączenie zegara sygnalizowano pochodnią, a poziom wody wskazywał odpowiednią umowną informację).

Grecy stosowali też telegrafy optyczne przekazujące poszczególne litery, przez odpowiednie ustawienie kilku pochodni.
Telegrafami optycznymi były również średniowieczne wici, a także przetrwała do naszych czasów sygnalizacja chorągiewkami na morzu.

Około 1791 roku francuski wynalazca Claude Chappe (przy współpracy swego brata I. Chappe'a) opracował telegraf optyczny semaforowy.
W systemie tym, za pomocą odpowiedniego ustawienia układu trzech ruchomych belek na maszcie, można było przekazać poprzez łańcuch stacji (rozmieszczonych na wyniosłościach lub wieżach) dowolną literę.

telegraf Chappe'aPierwszą linią telegrafu Chappe'a połączono w 1794 roku Paryż z Lille.

W XIX wieku telegraf tego typu szybko rozpowszechnił się w Europie. We Francji, w okresie szczytowego rozkwitu tego rodzaju telegrafii, w 1849 roku telegraf optyczny łączył za pośrednictwem 534 stacji przekaźnikowych Paryż z 29 miastami, zapewniając znaczną szybkość przekazywania wiadomości (np. na trasie Paryż - Lyon, poprzez 20 stacji w ciągu 2 minut). Był to ogromny krok naprzód w stosunku do stosowanych przedtem kurierów konnych.


W Polsce stacja telegrafu optycznego Warszawa - Modlin powstała w 1830 roku. W 1835 roku zbudowano linię Warszawa - Petersburg, a w 1838 roku zaczęła funkcjonować linia Warszawa - Moskwa, złożona z 220 stacji obsługiwanych przez 1320 operatorów.
Szybki rozwój telegrafu elektrycznego, wyparł całkowicie telegraf optyczny z użytku około 1880 roku.


  Zobacz jak wyglądała obsługa takiego telegrafu: