Nazwa sudoku powstała z japońskiego sformułowania "Suji wa dokushin ni kagiru".
W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "Liczby muszą pozostać samotne".
Historycznym pierwowzorem dla sudoku były średniowieczne "kwadraty magiczne", czyli kwadratowe tabliczki zbudowane z liczb.
Dodawane rzędami i kolumnami tworzyły jednakowe sumy. Nie była to jednak jeszcze gra, a jedynie ciekawostka matematyczna.
Łamigłówka ta pojawiła się podobno już po raz pierwszy w 1968 roku w Japonii, jej autorem był redaktor i wydawca Maki Kaji (autor innych łamigłówek, m.in Nurikabe, co znaczy "malowana ściana"), a jej rozpowszechnianiem zajęły się gazety. Już w latach 70-tych można je było odnaleźć w nowojorskich czasopismach, ale niestety nie znalazły tam swoich wielbicieli.
Współczesne sudoku wypromował - jako łamigłówkę - i i opublikował pod nazwą Number Place Amerykanin Howard Garns dopiero w 1979 roku. Jednak zabawą tą zachwycili się głównie Japończycy, którzy ją udoskonalili.
Na Zachód rozrywka powróciła 12 grudnia 2004 roku na łamach londyńskiej gazety The Times. Od tego momentu liczba jej zwolenników i wielbicieli stale rośnie.
W Polsce, pod nazwą Sudoku jako pierwszy tę zabawę zaproponował tygodnik Polityka (15 czerwca 2005 roku). Kolejne były: Angora, Przyjaciółka, Gazeta wyborcza i Focus. Warto przy tym wiedzieć, że gra ta ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie m.in. w czasopiśmie Wiedza i Życie pod nazwą "Dziewięć na dziewięć".
W przeciwieństwie do innych łamigłówek, sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych. Trzeba wykazać się jedynie cierpliwością i logicznym myśleniem.
Zasada jest prosta. Jak widzisz diagram na dole jest podzielony na małe kwadraty a każdy z nich ma dziewięć pól.
Należy uzupełnić cały diagram w ten sposób, żeby w każdym z tych małych kwadratów, oraz w każdym rzędzie i w każdej kolumnie znalazły się cyfry od 1 do 9. Pamiętać trzeba tylko o jednej zasadzie - cyfra w każdym kwadraciku, rzędzie i kolumnie może pojawić się TYLKO raz!
I to właściwie wszystko - wystarczy wpisać w Google słowo sudoku, wybrać stronę i właściwy dla Ciebie poziom - miłego łamania głowy.
Ciekawostka:
Żeby rozwiązać Sudoku, potrzeba mieć podanych minimum 17 cyfr w całym diagramie, ale nie każdy układ 17 cyfr daje jednoznaczne rozwiązanie. Liczba znanych 17-cyfrowych plansz Sudoku dających jednoznaczne rozwiązanie to 49151.