Sprzączka to element paska (części odzieży), służący do spinania jego obu końców ze sobą.
Początki używania tego drobiazgu giną w mrokach dziejów. Na pewno była używana w średniowieczu, a może nawet wcześniej...
Współczesną formę sprzączki wymyślił prawdopodobnie jakiś anonimowy marynarz brytyjskiej floty.
W XIX wieku marynarskie spodnie były wiązane sznurem, jednak to rozwiązanie w wilgotnych i zimnych warunkach zupełnie się nie sprawdzało - zgrabiałymi dłońmi trudno jest wiązać troczki, które w dodatku słabo podtrzymują nasiąknięte wodą ubranie.Pomysł przymocowania sprzączki do skórzanego pasa i podtrzymywania w ten sposób spodni przyjął się, ponieważ klamerkę łatwo jest zapiąć nawet na mrozie.
Najprostszą formą są dwa oczka z drutu w kształcie litery D, przyszyte do jednego końca pasa - drugi koniec pasa przewleka się przez te oczka tak, że rozciągnięcie spiętego pasa powoduje zaciśnięcie się pasa na oczkach i przypadkowe rozwiązanie się tak wykonanego zapięcia staje się niemożliwe.
Najczęściej używa się sprzączki (jak na ilustracjach) w postaci przyszytego na stałe do początku paska prostokątnego kawałka drutu z umocowaną na nim drucianą szpilą, którą wkłada się w otworki przebite w drugiej części pasa, w jego końcowym odcinku. Czasem sprzączka może być zaopatrzona w więcej niż jedną szpilę.
Jeśli sprzączka jest elementem pasa, stanowiącego część ubrania, to często wykonana bywa w mniej lub bardziej ozdobnej formie, a czasami jej konstrukcja jest całkiem odmienna, niż opisane powyżej.
Sprzączki ozdobne często nazywane są klamrami.