Przetwór owocowy z przetartych owoców, które są gotowane z dużą ilością cukru.
Już w starożytnym Rzymie powstał pierwowzór marmolady, który nazywano melimelum. Była to konfitura wytwarzana z miodu (łac. mel) i jabłek (łac. malum)
Zamiast jabłek, w ten sam sposób konserwowano również owoce pigwy (marmelo) - być może stąd nazwa.
W Hiszpanii i w Portugalii marmolada była znana co najmniej od XV wieku, w Szkocji przepis na marmoladę pomarańczową można było znaleźć w książce "Mrs McLintock's receipts for cookery and pastry-work" z 1736 roku.
Pierwszą osobą, która jako pierwsza zaczęła na szerszą skalę produkować ten słodki przysmak, była Janet Keiller, właścicielka sklepu w szkockim mieście Dundee. Stało się to w roku 1770, kiedy jej mąż James kupił po "okazyjnej cenie" pomarańcze - cały ładunek statku sądząc, że ubił świetny interes.
Już po fakcie okazało się, że była to co prawda hiszpańska pomarańcza, jednak z odmiany tych gorzkich, niejadalnych.
Na szczęście pani Keiller przetworzyła owe nieszczęsne pomarańcze tak, jak zawsze czyniła to z pigwą - rozgotowując je z dużą ilością cukru.
Do tego dodała cienkie paski skórki pomarańczy.
Otrzymany w ten sposób produkt nazwała mermelos i z powodzeniem zaczęła sprzedawać w swoim sklepie, w charakterystycznych białych ceramicznych słoikach, pod nazwą "Keiller Dundee Orange".
Współczesna marmolada, to przetwory produkowane wyłącznie z owoców cytrusowych, zawierające skórki owoców. Podobna definicja używana jest w regulacjach Unii Europejskiej.
W naszym kraju - niestety - marmolada to zazwyczaj mieszanina zmielonych, sprasowanych i bliżej niezidentyfikowanych owoców...