Typowe frisbee ma kształt talerza o średnicy od 20 do 25 cm, i jest wykonane z tworzywa sztucznego.
Frisbee, to termin, którym określane są takie latające dyski, używane w sporcie i rekreacji.
Zabawkę wymyślili dwaj weterani II wojny światowej: Walter F. Morrison i Warren Franscioni ze stanu Kalifornia. Inspiracją były dzieciaki rzucające do siebie metalowymi formami do tart, oraz żołnierze grający w podobny sposób podczas wojny.
Tyle, że takie metalowe formy bywały kłopotliwe - złapane niewłaściwie powodowały ból, a jeśli forma uderzyła zbyt mocno o ziemię, to deformowała się i było po zabawie.
Wynalazcy zaczęli eksperymentować z różnymi rodzajami plastiku, które byłyby trwałe, ale nie powodowały uczucia bólu w chwili łapania dysku. Jednocześnie opracowali odpowiednio ukształtowaną krawędź, i tak przygotowaną zabawkę sprzedawali jako latający talerz od 1948 roku.
Brak doświadczenia w dystrybucji i reklamie spowodowały, że ich zabawka popadła w zapomnienie, a oni sami zakończyli współpracę.
Jeden z nich - Walter F. Morrison, próbował sprzedawać zabawkę na własną rękę jako "talerz z Plutona". Udało się to o tyle, że zabawka została zauważona i odkupiona w roku 1955 przez założycieli firmy Wham-O Manufacturing, która wcześniej wypromowała na świecie hula-hoop.
Podczas promocji latającego talerza, nowi właściciele odwiedzali kolejne szkoły na Wschodnim Wybrzeżu i rozdawali darmowe egzemplarze. Podczas kolejnej wizyty w Yale zauważyli dzieciaki, które rzucając metalowymi formami krzyczały frisbie, kiedy dysk leciał.
To dziwne słowo pochodziło od nazwy
piekarni, która dostarczała swoje placki w płaskich metalowych formach z nazwą firmy. I tak już zostało, a słowo frisbee zostało zarejestrowane jako zastrzeżony znak towarowy.
Sama zabawka została opatentowana w roku 1959.
Typowe frisbee ma kształt talerza z tworzywa sztucznego o średnicy około 20-25 centymetrów i lata dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem.
Ruch obrotowy stabilizuje lot, dzięki temu rzucone frisbee może przelecieć nawet kilkaset metrów.
W zależności od zastosowań, frisbee mogą się znacznie różnić rozmiarem, ciężarem, twardością materiału i innymi parametrami, które wpływają na zachowanie się frisbee w locie.
Sama zabawa frisbee polega na rzucaniu i łapaniu. W latach 60-tych frisbee ewoluowało z poziomu zabawki do rangi sportu.
Zobacz film o zabawce: