Wikipedia

15 stycznia 2011 powstała najpopularniejsza encyklopedia internetowa świata - Wikipedia.

wikipediaSłowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia.

Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: "Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować".

Założycielem portalu jest Amerykanin - Jimmy "Jimbo" Wales, który zrezygnował zarówno z kariery akademickiej jak i maklerskiej po to tylko, żeby tworzyć strony internetowe. Dzisiaj - za sprawą właśnie Wikipedii, jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi świata.

Przy tworzeniu Wikipedii, pomagał Walesowi Larry Sanger, mianowany później na funkcję redaktora naczelnego.
Pomysł stworzenia wspólnej wszechnicy wiedzy, której hasła może dopisywać i uzupełniać każdy internauta, błyskawicznie zyskiwała na popularności.
Jimmy WalesLarry SangerCo prawda istnieją głosy, że wiarygodność Wikipedii nie jest stuprocentowa, to jednak nie przeszkadza w tym, żeby strona stała się jedną z najczęściej odwiedzanych witryn w sieci.
Nad weryfikacją informacji czuwa cała rzesza wikipedystów - ludzi, którzy są specjalistami w wielu dziedzinach i w razie czego potrafią zweryfikować nieprawdziwe dane.

Pomimo, że jest przedsięwzięciem typu non profit, to eksperci oceniają jej wartość na 5 miliardów dolarów.
Serwis utrzymuje się jedynie z wolnych datków i nie ma na stronie żadnych reklam - wystarczył jednak tylko apel jej twórcy, żeby w ciągu kilku miesięcy zebrać od internautów około 16 milionów dolarów wsparcia.


Paweł Jochym"Ojcem" polskiej Wikipedii jest Paweł Jochym - pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. To on zamieścił pierwsze hasło w Wikipedii w języku polskim.

Obecnie, każdego dnia jest tworzonych około 370 nowych stron w języku polskim, a uzupełnianych i zmienianych kilkaset innych. Na początku stycznia 2011 roku liczba stron Wikipedii w języku polskim przekroczyła 764 tysiące.

Polska Wikipedia jest pod względem liczebności haseł czwartą na świecie. Więcej haseł jest jedynie w Wikipedii w wersji angielskiej - 3 522 tysiące, niemieckiej 1 172 tysiące i francuskiej 1 052 tysiące.
We wszystkich edycjach językowych, Wikipedia może się poszczycić 14 milionami haseł.

Polska i niemiecka wersja doczekały się edycji na płycie DVD-ROM.