Służy do archiwizowania dokumentów, oraz ułatwienia ich przeszukiwania.
Wynalazcą tego genialnego w swojej prostocie przedmiotu, był Niemiec Louis Leitz, który w roku 1871 otwarł w Stuttgarcie Warsztaty Produkcyjne Części Metalowych i Środków do Utrzymywania Porządku.
To już wtedy wymyślił sposób na utrzymanie porządku w biurowych dokumentach. Tak powstał biblorhapt - prototyp dzisiejszego segregatora. Był wyposażony w mechaniczne urządzenie służące do wpinania korespondencji.
Jeszcze niedoskonały wynalazek już zdobył sobie uznanie wśród użytkowników. To sprawiło, że do 1896 roku Leitz tak ulepszył swój pomysł, że jego segregator w prawie niezmienionej formie używany jest do dziś.
Dzisiejszy segregator często ma na grzbiecie otwór, który pozwala wyciągnąć go, kiedy odległość między półkami równa jest jego wysokości. Okładki robione są z twardej tektury, a wielkość segregatorów dopasowana jest do różnych formatów papieru.
Do utrzymywania papierów wewnątrz segregatora, stosowany jest mechanizm dźwigniowy (otwierany za pomocą dźwigni), oraz mechanizm kółkowy.
Rozstaw ramion w każdym rodzaju mechanizmu jest znormalizowany, oraz dostosowany do rozstawu dziurkującego mechanizmu dziurkaczy.