Łyżworolki

Sprzęt sportowy i rekreacyjny, mający kółka w jednym rzędzie - takie wrotki jednośladowe.

Pomysł na łyżworolki powstał już w połowie XVIII wieku.
Dopiero jednak w roku 1790 pewien Belg, van Lede jako pierwszy zaprojektował rolki, które miały dwa kółka. Później Francuz Petibled dołożył do nich jeszcze jedno kółko, a w 1823 roku w łyżworolkach pojawił się przedni hamulec.

Łyżworolki w obecnej postaci (powrót do pierwotnej idei liniowego osadzenia kółek wewnątrz płozy), szybkie, zgrabne, i lekkie, zostały skonstruowane w latach 80-tych XX wieku, przez dwóch amerykańskich hokeistów, Scotta i Brennana Olsonów.

Pozwoliło to na osiąganie lepszych wyników w jeździe szybkiej, wykreowało nową odmianę hokeja, oraz wrotkarstwo "agresywne", i przede wszystkim zapoczątkowało ogromny boom na rekreacyjną jazdę na wrotkach.
Właściwie nie sposób już dzisiaj wyobrazić sobie jakikolwiek teren rekreacyjny bez pomykających rolkarzy, których wiek jest bardzo zróżnicowany. A może w 250 rocznicę skonstruowania pierwszych wrotek jazda na rolkach będzie już dyscypliną olimpijską?

Wrotkarstwo wyczynowe pojawiło się na początku XX wieku. Jednym z pierwszych zarejestrowanych wyczynów jest wynik Anglika J. A. Snovodena, który w ciągu 144 godzin przebiegł 1291 kilometrów. Jeszcze dziś wynik ten musi wzbudzać podziw, jeśli uwiadomimy sobie znacznie niższą jakość jego wrotek, nawierzchnię po której się poruszał, oraz brak nowoczesnego przygotowania atletycznego i technicznego.


Pierwsze Mistrzostwa Europy w jeździe szybkiej odbyły się w 1930 roku w Antwerpii, a Mistrzostwa Świata w Monza we Włoszech w 1935 roku. Wrotkarstwo szybkie uprawiane jest na torze o szerokości powyżej 5 metrów, oraz długości 200 do 400 metrów o płaskich wirażach, lub krótszym - 168 metrów o nachylonych wirażach.

Znacznie bardziej komfortowa stała się jazda na łyżworolkach, kiedy amerykański wynalazca - Richardson w 1980 roku zastosował łożyska kulkowe, a drewniane kółka pokrył gumą. Po kolejnych kilku latach gumę zastąpiono poliuretanem, dzięki czemu rolki stały się bardziej wytrzymałe na ścieranie.

Zobacz popisy 9-letniej dziewczynki: