Golf

Gra polegająca na uderzaniu małej piłki kijami do celu, w postaci dołków.

pole golfowe i rodzaje kijów do gryW średniowiecznej Europie znanych było kilka różnych gier, podobnych do dzisiejszego golfa. Podobno już w 1297 roku w Holandii grano na polach, lub na zamarzniętych wodach w grę o nazwie colf (lub kolf), której zasadą było przy użyciu jak najmniejszej ilości uderzeń kijem, trafić piłką drewnianą do tarczy oddalonej o setki metrów od miejsca startu.

Być może fakt, że Holandia utrzymywała wówczas ścisłe kontakty ze Szkocją sprawił, że wkrótce ta gra stała się popularna również na Wyspach Brytyjskich. To właśnie w Szkocji około roku 1424 wymyślono i spisano pierwsze reguły gry.

kije do golfaPewne jest, że sport nazywany słowem golf został zakazany przez Parlament Szkocji już w 1457 roku, ponieważ gra ta przeszkadzała ćwiczyć łucznikom, którzy zamiast sumiennie ćwiczyć strzelanie z łuków, grali w golfa.

Dla odmiany - na południu Europy - na ulicach miast Francji i Włoch grano w pallemaille. Do gry używano kijów i drewnianej piłki, starając się nimi tak odbijać, aby doleciała do obranego celu.
Inną średniowieczną grą był chole, w którą grali namiętnie Belgowie na dużych otwartych przestrzeniach. 

witraż z grającym w golfa

W tej grze należało trafić piłką uderzaną metalowym kijem w kształcie łyżki, do odległego celu w jak najmniejszej ilości uderzeń.


Za początek golfa w formule zbliżonej do obecnej, uznaje się XVI wiek, a pierwszym zarejestrowanym graczem - w 1502 roku - był król Szkocji James IV. Pierwszą sławną kobietą grającą w golfa, była królowa Szkocji Maria Stuart, która zachwycała się nim już w 1567 roku.
obraz grających w golfaGrano wówczas najczęściej na terenach pomiędzy nadbrzeżem a polami uprawnymi. Tam znajdowały się idealne warunki do grania.
Używano piłek drewnianych, które dopiero w XVII wieku zastąpiono piłkami skórzanymi (wypchanymi gotowanymi gęsimi piórami) zwanymi "piłkami pierzowymi".

Najstarsze pole golfowe na świecie, to Old Links al Musselburgh Racecourse.
Istnieje świadectwo, które dowodzi, że golf był uprawiany już w 1672 roku.
Samo słowo golf  pochodzi od słowa holenderskiego "kolf", co oznacza laska, maczuga, kij. O popularności tej gry niech świadczy chociaż zamieszczony na tej stronie fragment witraża z grającym w golfa.

Oficjalne reguły gry w golfa zostały ujednolicone i spisane w roku 1744 przez "Gentlemen Golfers of Leith"

współczesna golfistka

W tym samym roku w Edynburgu powstał pierwszy klub golfowy - Honourable Company of Edinurgh Golfers, a dziesięć lat później w 1754 roku, powstało pierwsze Stowarzyszenie Golfistów w St. Andrews w Szkocji - The Society of St. Andrews Golfers.

W 1764 roku dokonano redukcji dołków z 22 do 18. Takie też jest i dziś standardowe pole golfowe.

Golf jest sportem dla każdego, choć wymaga sprawności fizycznej, oraz przyzwoitej kondycji (w czasie jednej rundy golfa przeciętny golfista, noszący samodzielnie swoją torbę golfową, spala do 2500 kcal). Mimo to może go uprawiać zarówno 70-latek, jak i 10-latek.

Przejście przez wszystkie dołki na polu zajmuje zwykle od 4 do 6 godzin, w trakcie których cały czas przebywa się na świeżym powietrzu i wykonuje się umiarkowany wysiłek fizyczny, polegający głównie na przespacerowaniu około 6-8 kilometrów, wraz z ważącą kilkanaście kilogramów torbą z kijami.