Pierwiastek chemiczny o właściwościach antykorozyjnych - Cr - chromium.
Ten srebrzystoszary metal przejściowy został odkryty w roku 1797, w laboratorium chemicznym należącym do paryskiego farmaceuty i chemika Louisa Nicolasa Vauqellina.
Ponieważ chrom na różnych stopniach utlenienia tworzy liczne związki, które mają różne barwy (np. rubin to kryształ korundu z niewielką domieszką atomów chromu), stąd nazwa wywodząca się od greckiego słowa: chroma, oznaczającego barwę.
Taką właśnie nazwę - chrom - nadał pierwiastkowi znany chemik francuski Antoine François, hrabia de Fourcroy, który jako pierwszy wprowadził zasady słownictwa chemicznego.
Dzięki swoim właściwościom, chrom okazał się metalem o bardzo dużym znaczeniu dla techniki, przede wszystkim jako dodatek stopowy do stali.
Produkcję stali chromowej wprowadzono we Francji w 1877 roku, a w Niemczech w 1880 roku.
Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości, chrom jest stosowany jako zewnętrzna warstwa pokrywająca elementy stalowe, poprawiająca ich wygląd oraz chroniąca przed korozją, ale pod warunkiem, że warstwa jest szczelna i ciągła.
Ponadto warto wiedzieć, że chrom to pierwiastek, który przyspiesza spalanie tłuszczów i hamuje wilczy apetyt, dlatego tabletki na odchudzanie z chromem cieszą się dużą popularnością.
Poza tym chrom czuwa nad poziomem cholesterolu, łagodzi bóle głowy i uspokaja.
Z punktu widzenia odżywiania najlepszym źródłem chromu są drożdże piekarskie, a także ryby i owoce morza, produkty pełnoziarniste, kolby kukurydzy, gotowana wołowina, jabłka, oraz kasze.
W skorupie ziemskiej występuje głównie w postaci minerałów chromitu i krokoitu.