Boyle Robert

Chemik, fizyk i myśliciel (1627 - 1691).

Robert BoyleBył czternastym dzieckiem zamożnego poszukiwacza przygód z Irlandii. Jako 8-latek wyjechał do Anglii, by podjąć naukę w Eton College.

Jako dwunastolatek odbył podróże do Szwajcarii, Francji i Włoch, gdzie pod opieką prywatnego nauczyciela kontynuował naukę. Do Anglii powrócił mając 18 lat.

Od roku 1656, zaczął przeprowadzać eksperymenty naukowe, korzystając z pomocy angielskiego chemika Roberta Hooke’a. Skonstruował pompę powietrzną - ręcznie sterowane urządzenie, przeznaczone do wypompowywania powietrza z pojemnika.
Badał zjawisko oporu powietrza, jego ciśnienie i zmiany objętości w czasie zmieniania jego ciśnienia.

Odkrył prawo zależności tych dwu wielkości, znane pod nazwą prawa Boyle'a i Mariotte'a:
"Objętość danej masy gazu jest odwrotnie proporcjonalna do jego ciśnienia, przy założeniu, że temperatura pozostaje stała".

Boyle i jego książkaDokonał odkrycia, że w procesie spalania konieczne jest powietrze.
Wprowadził pojęcie pierwiastka chemicznego jako substancji.
Odkrył zmianę barwy lakmusu (i innych wskaźników) pod wpływem kwasów i zasad, udoskonalił metodę otrzymywania fosforu z jego związków.

W 1661 roku odkrył metanol.

Przeprowadzał doświadczenia nad podawaniem leków bezpośrednio do krwi, przy pomocy strzykawki z pęcherza zwierzęcego, zakończonej rurką z pióra gęsiego.

Badał strukturę mikroświata, w swoim dziele z 1661 roku - The Sceptical Chemist ("Chemik sceptyczny") poddał krytyce przyrodnicze poglądy Arystotelesa, Paracelsusa i J.B. van Helmonta.

Był członkiem-założycielem Towarzystwa Królewskiego w Londynie - Royal Society.