Brytyjski chemik i wynalazca (1811 - 1896).
W dzieciństwie kształcony był przez prywatnych nauczycieli. W wieku 21 lat obronił dyplom na studiach. Później studiował również prawo.
Korzystając z tego, że w roku 1838 szwajcarski chemik Christian Friedrich Schönbein odkrył, a na początku następnego roku opisał zasadę działania ogniw wodorowych, w roku 1839 sam skonstruował pierwsze ogniwo paliwowe, w którym wykorzystywał reakcję łączenia wodoru z tlenem do bezpośredniego wytwarzania prądu elektrycznego.
Ogniwo takie, bez części ruchomych, składało się z dwóch platynowych elektrod, umieszczonych w oddzielnych szklanych cylindrach. Jeden z cylindrów napełniony był tlenem, drugi wodorem, a oba zanurzone były w rozcieńczonym kwasie siarkowym (elektrolicie). Ogniwo takie działało bezszumowo, a jego jedyną substancją odpadową była woda.
Sześć lat później, skonstruował pierwszy generator zasilany wodorem powstającym w reakcji cynku z kwasem, złożony z 10 ogniw paliwowych połączonych w serię. Niestety ogniwo paliwowe zostało wkrótce przyćmione na długie lata przez rozwój prądnicy elektrycznej wynalezionej w 1866 roku przez Wernera von Siemens.
Skonstruował również baterię, używając do tego elektrod: cynkowej i platynowej. Elektrody te były zanurzone w roztworach kwasu.
Wiele lat później naukowcy z NASA wykorzystali jego pomysł i rozwinęli technologię do poziomu umożliwiającego wykorzystanie jej w pojazdach kosmicznych Apollo, Gemini, Skylab i innych, aby produkować energię elektryczną i wodę pitną.
Obecnie tą technologię (czystą ekologicznie, efektywną i cichą), próbuje się wykorzystać w wielu nowych ziemskich zastosowaniach, w tym do zasilania telefonów komórkowych, komputerów przenośnych, domów i mieszkań oraz elektrycznych silników stosowanych w samochodach.