Mebel do siedzenia o konstrukcji szkieletowej z oparciem i bez podłokietników.
Można śmiało stwierdzić, że to jeden z najstarszych sprzętów, jakie towarzyszą człowiekowi.
Początkowo niewygodne, zimne a na dokładkę ciężkie siedziska z kamieni, zastąpione zostały przez wygodniejsze i znacznie lżejsze, bo drewniane. Pierwsze ślady, świadczące o tym, że człowiek potrafił wyrabiać prymitywne stołki z drewna o 3 lub 4 nogach pochodzą z neolitu (od około 8 do 2 tysięcy lat p.n.e.).
Ich kształt i forma były uzależnione od kręgu kulturowego, oraz czasu w którym je budowano. Inne były w basenie Morza Śródziemnego - siedzisko usytuowane zazwyczaj na poziomie kolan, inne z kolei na Bliskim i Dalekim Wschodzie - niskie i miękkie.
Krzesła konstruowane w XI czy XII wieku były ciężkie, proste i wyglądały raczej jak skrzynia na nogach, budowane w późniejszych wiekach stawały się coraz bardziej zdobne, misterne rzeźbione, inkrustowane, często bywały wykończone intarsją. Wyjątkowo bogato zdobione były francuskie krzesła z epoki baroku - słynne krzesła w stylu Ludwika XIV.
Kolejne lata to powrót do prostoty i naturalności, ale przy okazji i mieszania różnych stylów historycznych.
Od połowy XIX wieku w Austrii, M. Thonet wprowadził do produkcji krzesła gięte.
Z początkiem XX wieku wróciła do łask (trochę jakby zapomniana) podstawowa idea powstania tego mebla - krzesła na powrót stały się bardziej funkcjonalne. O ich formę i dostosowanie do potrzeb zwykłego użytkownika dbać zaczęli m. in. wybitni architekci, a do ich produkcji wprowadzono nowe materiały: tworzywa sztuczne, płyty stolarskie i sklejki, metale, a nawet szkło.
Ogromny wpływ na produkcję krzeseł miało powstanie wzornictwa przemysłowego. Zapoczątkowali je już w połowie XIX wieku Anglicy związani z ruchem Arts and Crafts (Sztuk i Rzemiosł), którzy rozpoczęli walkę o wyższą jakość produkcji i piękny wygląd przedmiotów codziennego użytku.
W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o najbardziej reprezentatywnym krześle - tronie. Ten mebel bez względu na kulturę kraju i czas powstania zawsze był (i nadal jest) sprzętem wysokim, reprezentacyjnym, bogato zdobionym, umożliwiającym przyjęcie sztywnej i prostej postawy siedzącej - symbolem władzy.
Niestety był czas, kiedy krzesło zapisało się czarnymi zgłoskami w swojej historii. W czasach Inkwizycji, ten z reguły wygodny mebel został wykorzystany do torturowania ludzi i przybrał takie formy, które dzisiaj mogą przyprawić o dreszcze.
Jednym z takich "mebelków" było tzw. krzesło inkwizytorskie, które było stosowane w Europie Środkowej, zwłaszcza w Norymberdze i Ratyzbonie podczas regularnych przesłuchań sądowych, aż do roku 1845.
To najeżone ostrymi kolcami i zapięciami do utrzymywania ofiary w bezruchu "krzesło czarownic", było bardzo cenionym środkiem do łamania woli u przesłuchiwanych.
Dodatkowo, żeby jeszcze wzmocnić ból używano często fotela, który oprócz tego, że był obity żelaznymi kolcami, to jeszcze był silnie ogrzewany za pomocą wbudowanego w nie specjalnego paleniska.
Ogromna większość ofiar posadzonych na tym krześle, przyznawała się do wszystkiego w przeciągu kwadransa.
Innym "wynalazkiem" Inkwizycji było urządzenie o nazwie "kolebka Judasza" - rodzaj trójnogu o szpiczastym zakończeniu na którym "sadzano" nieszczęśników. Uproszczonej formy używali w czasach II wojny światowej gestapowcy podczas przesłuchań - po prostu kazali siadać na odwróconym taborecie.
No i na dokładkę jeszcze krzesło elektryczne, wymyślone pod koniec XIX wieku...
Dzisiejsze krzesła, za sprawą obdarzonych bujną fantazją projektantów mebli prawie zupełnie nie przypominają swoich poprzedników, choć prawdopodobnie znakomicie spisują się w roli wygodnego mebla do siedzenia.
Ciekawostka:
Podobno w XVI wieku, pewien Chińczyk o nazwisku Wan Hu wymyślił, że może da się wykorzystać krzesło jako środek lokomocji mogący przetransportować go na Księżyc. Po przymocowaniu do krzesła kilkudziesięciu petard, potencjalny zdobywca srebrnego Globu zasiadł na tak uzbrojonym meblu, a pomagający mu służący odpalili wszystkie rakiety jednocześnie.
Start można uznać za udany, ponieważ po wybuchu nawet śladu nie zostało po dzielnym panu Hu, niestety nie wiadomo, czy lot dzielnego "kosmonauty" skończył się równie pomyślnie...
A na zakończenie jeszcze jedno: krzesełko składane: