Propan

Organiczny związek chemiczny, bezbarwny i bezwonny gaz, cięższy od powietrza.

butla z propanemWystępuje głównie w ropie naftowej, z której wydziela się go w czasie destylacji. Otrzymywana jest wówczas mieszanina propanu z butanem, którą stosuje się jako paliwo, znane jako LPG, służące do napełniania butli do kuchenek, oraz napędzania pojazdów.
W niewielkich ilościach występuje również w gazie ziemnym.

Walter SnellingOdkrycie propanu zawdzięczamy amerykańskiemu chemikowi. Stało się to podczas analizowania zawartości chemicznej benzyny, pod kątem jej parowania. W 1910 roku, doktor Walter Snelling stwierdził, że za szybsze parowanie benzyny odpowiadają zawarty w niej propan, butan i inne węglowodory.


W 1912 roku Snelling uruchomił pierwszą, domową instalację do rozdzielania płynnych i lotnych składników benzyny, a rok później otrzymał patent dotyczący przemysłowej produkcji propanu.

Pięć lat później używano już propanu do cięcia metali i jako paliwa w lampach lutowniczych. W roku 1923 zastosowano gaz do zasilania silników spalinowych, m.in. do zasilania silników sterowców.

Propan jest nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w etanolu i eterze dietylowym. Przechowywany jest w stalowych butlach w formie płynnej, pod ciśnieniem.
Ze względu na to, że jest gęstszy od powietrza, może zalegać i gromadzić się, tworząc niebezpieczne koncentracje w mieszaninie z powietrzem.

Jest coraz częściej wybieranym paliwem opałowym, które znajdujące zastosowanie w domowych instalacjach grzewczych, oraz instalacjach ciepłej wody.