Kanał Koryncki

Kanał wodny żeglugi morskiej w Grecji, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim.

mapa z kanałem korynckimKanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. 
Ten szeroki zaledwie na niecałe 25 metrów przesmyk, od niepamiętnych czasów był miejscem skracania drogi morskiej, np. z Aten do Italii.
Łączy Morze Jońskie z Morzem Egejskim.

Pierwsze plany przekopania (a mówiąc dokładniej wykucia w skalistym podłożu) kanału w tym miejscu, sięgają VI w. p.n.e., a przypisuje się je Perianderowi - jednemu z siedmiu mędrców starożytnej Grecji, drugiemu tyranowi Koryntu w latach 627 - 585 p.n.e. 
Już wtedy przeciągano statki po lądzie (w miejscu przyszłego kanału) za pomocą utwardzonego pasa ziemi, podobnego do rzymskiej drogi, zwanego "diolkos".

W roku 67 n.e., cesarz Neron postanowił zbudować w tym miejscu kanał i ponoć sam zainaugurował budowę pierwszym wbiciem łopaty i wyniesieniem pierwszego kosza ziemi. Do katorżniczej pracy zagoniono 6000 niewolników z rzymskiej kolonii Judei...
Rok później, po śmierci Nerona w 68 roku n.e. jego następca Galba zarzucił jednak projekt, który wydał mu się zbyt kosztowny.

Pomysł przekopania kanału przetrwał aż... 18 wieków i dopiero w XIX wieku zgodnie z planem Nerona (a raczej jego ludzi), doczekał się realizacji. 

Nie obyło się bez trudności: początkowo budowy podjęło się międzynarodowe przedsiębiorstwo, jednak nie podołało zadaniu, dopiero w roku w 1893 ukończyła ją grecka firma, należąca do Andreasa Sygrosa.

W latach 1881-1893 przekopano - a raczej wykuto - istniejący do dziś, długi na prawie 6,5 kilometra Kanał Koryncki. Strome ściany kanału wznoszą się na wysokość do 80 metrów, a widok jest spektakularny, zwłaszcza gdy większe statki przeciskają się przez wąską drogę wodną.

Kanał skrócił drogę morską ze wschodniej Grecji do Italii o 200 mil morskich, czyli około 325 kilometrów, omijając półwysep Peloponez.
Rocznie pokonuje go około 11 tysięcy statków.

kamera Zobacz jak wielki statek przeciska się przez kanał: