Prosty przedmiot o kształcie długiego, cienkiego, wydrążonego walca o cienkich ściankach.
Zwykle służy do picia zimnych płynów.
Po raz pierwszy, słomek używali Sumerowie do picia piwa już w czwartym tysiącleciu p.n.e. Chodziło zapewne o to, żeby unikać wypicia stałych zanieczyszczeń powstałych po fermentacji.
Pierwsze słomki wykonywano ze słomy.
W roku 1888 została opatentowana słomka skonstruowana z papieru manila pokrytego parafiną, żeby papier nie przemakał. Jej wynalazcą był Amerykanin Marvin Stone, który zauważył, że słomki wykonane z naturalnych materiałów - żytniej trawy i trzciny często nadawały napojowi dodatkowy smak i zapach. Ponadto trawa i trzcina bywają popękane i stęchłe.
Swoją prototypową słomkę Stone wykonał owijając pasek papieru spiralnie wokół ołówka i sklejając zwoje razem ze sobą. Przeprowadzane próby pomogły w ustaleniu, że idealna słomka powinna mieć około 21,5 centymetra długości i wystarczająco szeroką średnicę, tak, aby zapobiec utknięciu w niej takich rzeczy, jak np. nasiona cytryny.
Dwa lata później, założona przez niego firma mieściła się już w dużym zakładzie produkcyjnym i produkowała więcej słomek papierowych, niż produkowano wówczas papierosów.
Obecnie najczęściej słomki wykonuje się z tworzyw sztucznych, chociaż w związku z regulacjami przyjętymi przez Unię Europejską, od 2021 roku tworzywa sztuczne jednorazowego użytku (w tym słomki plastikowe) zostają zakazane.
Na rynku zaczynają się już pojawiać alternatywne słomki ekologiczne.