Karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank.
Pierwsze "karty kredytowe" pojawiły się na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych.
Bardzo mało przypominały obecne: miały z reguły kształt papierowych książeczek, kartoników lub metalowych płytek, z wytłoczonymi danymi właściciela.
Te "plastikowe pieniądze", swoją oszałamiającą karierę rozpoczęły pod koniec lat czterdziestych w USA, kiedy przedsiębiorstwa handlu benzyną zaczęły wydawać karty tożsamości (działające jak talony) dla swoich klientów.
Od 1947 roku pierwsze karty kredytowe były używane przez klientów nowojorskiego Flatbush National Bank.
W roku 1952 amerykanie Frank MacNamara i Ralph Schneider wypuścili kartę płatniczą, którą można było płacić w restauracji bez gotówki i spłacać dług pod koniec miesiąca. MacNamara wpadł na pomysł karty, gdy pewnego razu nie mógł zapłacić za obiad, bo zapomniał portfela.
Wykonana z tektury karta kredytowa nazywała się Diners'Club i miała wypisane na odwrocie 28 restauracji, które ją honorowały. Tego rodzaju karta miała ułatwiać regulowanie płatności podczas podróżowania.
Z czasem różnice pomiędzy kartami bankowymi a niebankowymi zaczęły się zacierać. Funkcję płatniczą kart bankowych zaczęto wykorzystywać w punktach handlowo-usługowych, hotelarskich itp., natomiast karty klubowe wyszły poza sektor turystyczny, umożliwiając wypłacanie gotówki np. w bankach.
Obecnie najbardziej rozpowszechnione są:
karta magnetyczna, wykorzystywana w obrocie płatniczym do bezgotówkowego regulowania płatności za towary i usługi oraz wypłat z bankomatów. Jest to karta z naniesionym na jednej stronie paskiem z warstwą materiału ferromagnetycznego, w której zapisane są, w zakodowanej formie, określone informacje. Ich przetwarzanie możliwe jest po odczytaniu zapisu za pomocą specjalnego czytnika.
W roku 1974 w USA po raz pierwszy klucz do drzwi zastąpiono kartą magnetyczną.
karta procesorowa (karta chipowa), karta inteligentna; karta z tworzywa sztucznego zawierająca mikroprocesor i układy pamięci, stosowana do uwiarygodnienia użytkownika bankomatu, klienta banku, realizacji bezgotówkowych operacji płatniczych, oraz jako karta telefoniczna, przepustka itp.
W Polsce pierwsze trzy banki przystąpiły do systemu Visa dopiero w 1990 roku, a pierwsze karty kredytowe pojawiły się rok później (przedtem tylko nieliczne sklepy i hotele honorowały karty którymi płacili cudzoziemcy). Ale już w drugiej połowie 1996 roku ponad 50% transakcji dokonywano kartami.