Powszechnie stosowany termoplastyczny polimer, o szerokim zastosowaniu w różnych dziedzinach - PE.
Po raz pierwszy, polietylen zsyntetyzował niemiecki chemik Hans von Pechmann, w roku 1899. Stało się to przypadkiem, kiedy uczony ogrzewał diazometan.
Jest to tworzywo sztuczne należące do grupy poliolefinów, czyli polimerów, które składają się wyłącznie z węgla oraz wodoru - CH2.
Polietylen jest giętki, przezroczysty oraz termoplastyczny.
Cechuje go: niska gęstość, dzięki czemu jest lekki, a mimo tego, ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie i odporność chemiczną.
Cechują go znakomite właściwości elektroizolacyjne.
Jest stosunkowo odporny na promieniowanie UV, co sprawia, że nie traci swoich właściwości pod wpływem światła słonecznego.
Tworzywo zachowuje swoje właściwości mechaniczne w niskich temperaturach (nawet do -50° Celsjusza), ma doskonałe właściwości ślizgowe i niską ścieralność, a co za tym idzie - jest łatwe w obróbce i przetwórstwie.
Poza tymi wymienionymi, trzeba jeszcze dodać, że polietylen jest neutralny fizjologicznie - dlatego jest materiałem dopuszczonym do kontaktu z żywnością - jest powszechnie stosowany w produkcji opakowań przemysłowych i produktach dla sektora spożywczego - do produkcji folii opakowaniowych, torebek, worków na śmieci oraz butelek.
W dodatku, polietylen jest stosunkowo łatwy do recyklingu. Przy utylizacji nie wydziela szkodliwych związków.
Wyróżnić można kilka gatunków polietylenu. Wśród nich najważniejsze, to:
PE 1000, który ma zdecydowanie najlepsze właściwości ślizgowe, jest odporny na ścieranie i cichobieżny, oraz nie rysuje powierzchni przedmiotów, z którymi się bezpośrednio styka. Robi się z niego ślimaki, prowadnice, listwy ślizgowe, wykładziny zsypów, a także napinacze do łańcuchów.
PE 500, który jest zalecany przy kontakcie z żywnością. Jest łatwy w obróbce, a dzięki temu znajdujący wiele różnych zastosować.
PE 300, który wyróżnia się znakomitymi właściwościami spawalniczymi - to wyjątkowy gatunek polietylenu, który najczęściej wykorzystuje się w produkcji wykładzin oraz obudów zbiorników.