Aparat do usuwania kurzu, zawierający sprężarkę odśrodkową wytwarzającą ssanie - elektroluks.
Kurz w odkurzaczu elektrycznym gromadzi się w worku z gęstej tkaniny.
Pomysłodawcą urządzenia do usuwania kurzu był w 1869 roku Ives McGaffey z Chicago - stworzył maszynę wyposażoną w ręczny miech, którą - przy dobrej woli - można by nazwać odkurzaczem.
Do obsługi maszynerii o nazwie Whirlwind potrzebne były... dwie osoby: jedna obsługiwała miech, kręcąc korbą, druga przy użyciu rury zdmuchiwała kurz i brud. Wkrótce ruszyła produkcja na skalę przemysłową tych urządzeń. Mimo, że odkurzacz McGaffeya był niewygodny w użytkowaniu i nieporęczny, zyskał sporą popularność. W krótkim czasie posiadanie jednego z bardziej luksusowych modeli o nazwie Baby Daisy stało się oznaką pozycji społecznej.
We wrześniu 1876 roku, odkurzacz (a właściwie samą ideę), opatentowano.
Wynalezienie w 1901 roku odkurzacza elektrycznego omal nie pozbawiło życia Brytyjczyka Huberta Bootha. Zainspirowany pokazem zdmuchiwania kurzu strumieniem powietrza podczas sprzątania wagonów kolejowych, stwierdził, że lepsze byłoby wsysanie kurzu, co zapobiegłoby jego ponownemu osiadaniu na powierzchni. Aby udowodnić swoją teorię, przyłożył chustkę do pluszowej poręczy fotela i wziął mocny wdech. O mało się nie udusił, ale dowiódł słuszności pomysłu, i w sierpniu 1901 roku swój pomysł opatentował.
W rok później pojawił się prototyp urządzenia, które odkurzało (na zlecenie u klienta), hałasując niemiłosiernie. Pierwsze maszyny odkurzające zasysały kurz przez długie węże do ogromnych, zaprzęgniętych w konie, zbiorników umieszczonych na tyłach domu, a do wytwarzania siły ssącej zastosowany był silnik spalinowy.
Jego wynalazkiem zachwycił się wkrótce królewski dwór - dzięki odkurzaczowi Bootha, zdołano przed koronacją Edwarda VII błyskawicznie wyczyścić dywany.
W 1907 roku, chorujący na astmę James Spangler, dozorca w domu towarowym w Ohio, skonstruował pierwszy przenośny odkurzacz z silnikiem elektrycznym połączonym z wentylatorem i szczotką w kształcie walca, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie rozmiarów odkurzacza.
Sprangler odsprzedał prawa do wynalazku amerykańskiemu przemysłowcowi Williamowi Hooverowi, który w 1908 roku rozpoczął produkcję małych, przeznaczonych do użytku domowego odkurzaczy. Urządzenia zyskały niesamowitą popularność stając się powszechnie znane jako Hoovery, a ich producent szybko stał się multimilionerem, dzięki ciągłym ulepszeniom urządzenia oraz wprowadzeniu sprzedaży komiwojażerskiej połączonej z demonstracją działania odkurzacza w domach.
W 1952 roku mogliśmy się pochwalić pierwszym polskim odkurzaczem Alfa, pochodzącym z rzeszowskiego Zelmera.
Moc odkurzacza elektrycznego wynosi 600 - 1600 W; wydajność jest rzędu kilkudziesięciu metrów sześciennych na godzinę. Wyposażenie dodatkowe stanowią przedłużacze przewodu powietrznego i komplet ssawek, niekiedy suszarka do włosów i rozpylacz do płynów.
Istnieją również duże odkurzacze przemysłowe, zazwyczaj na specjalnych wózkach, służące do oczyszczania bardzo dużych powierzchni, np. korytarzy czy hal, a oprócz wsysania kurzu mogą także służyć np. do zbierania wody.