Zautomatyzowane urządzenie służące do parzenia kawy m.in. w warunkach domowych.
Tradycyjny sposób przygotowywania gorącego napoju polegał na zalewaniu mielonych ziaren kawy gorącą wodą.
Po raz pierwszy zaparzono kawę w dzbanku z przykrywką w roku 1711, we Francji.
Minęło jednak prawie sto lat, zanim nastąpił dalszy postęp. W roku 1800 pojawił się pierwszy zaparzacz w typie dzbanków karlsbadzkich - tzw. dzbanek de Belloya.
Sześć lat później, podczas swojego pobytu w Paryżu, Benjamin Thompson, amerykańsko - brytyjski naukowiec i filantrop, znany również jako hrabia Rumford, buduje pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym kawę. Przez następne lata pojawiały się rozmaite odmiany zaparzaczy do kawy - próżniowe oraz niskociśnieniowe.
Pierwsza maszyna przypominająca ekspres do kawy pojawiła się w roku 1855 w Paryżu, ale o powstaniu właściwego prototypu można mówić dopiero od roku 1901, kiedy to Włoch Luigi Bezzera opatentował kawiarniany ekspres, który w szybki sposób parzył jedną filiżankę kawy. W następnych latach doskonalił swój wynalazek - szerokiej publiczności zademonstrował go w roku 1906 na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.
W roku 1908 pojawił się również sposób na wszechobecne fusy z kawy - niemiecka gospodyni domowa, Melitta Bentz wyłożyła miedziany garnek z otworem w spodzie bibułkami, których jej dzieci używały do usuwania kleksów w zeszytach.
Jeszcze w tym samym roku wynalazek opatentowała, i zaczęła produkcję pierwszych filtrów do kawy.
W naszych domach ekspres pojawił się późno, bo dopiero około 1969 roku, ale już jako urządzenie w pełni funkcjonalne.
Dziś kawę przygotowuje się przeważnie w ekspresach przelewowych, w których woda przepływa automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą.
Rośnie również popularność ekspresów ciśnieniowych (dzbankowe, kolbowe i automatyczne), które służą do przyrządzania espresso, stanowiącego podstawę innych napojów kawowych takich jak Latte, macchiato czy cappuccino.
W XX wieku niezwykle popularna, ze względu na łatwość przygotowywania, stała się kawa rozpuszczalna, w postaci granulek, proszku lub kryształków.