Bezpiecznik to element w instalacji, chroniący przed nadmiernym natężeniem prądu.
Jego zadaniem jest chronić zarówno ludzi jak i urządzenia przed skutkami nadmiernego obciążenia obwodu elektrycznego.
Taka sytuacja może powstać np. wówczas kiedy obwód elektryczny jest uszkodzony, lub w instalacji występują znaczne skoki mocy.
Grozi to albo zniszczeniem sprzętu, albo zapaleniem instalacji i w konsekwencji pożarem.
Bezpiecznik ma za zadanie uchronić nasze domy i nas samych przed takimi niespodziankami. Urządzenie tego typu, jako pierwszy zastosował amerykański wynalazcaThomas Edison w 1875 roku.
Budowa typowego bezpiecznika jest bardzo prosta. Szklana rurka z metalowymi zakończeniami po obu stronach, w której znajduje się metalowy drucik. To właśnie ten drucik przepali się pierwszy, kiedy nagle wzrośnie natężenie prądu. W zależności od tego jak gruby będzie ten drucik, takie będzie natężenie dopuszczalne bezpiecznika.
I tak na przykład do telewizora czy lodówki potrzebny będzie bezpiecznik pięcioamperowy, dla pralki już piętnastoamperowy, a dla niektórych kuchenek elektrycznych - nawet 30-amperowy.
Opisane powyżej bezpieczniki montowane są w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, w domach stosuje się nieco inne, ale ich zasada działania pozostaje bez zmian.
Obecnie coraz częściej w domach stosowane są tzw. przerywacze, które po awarii można włączyć z powrotem - nie jest wymagana wymiana zabezpieczenia na nowy, jak w przypadku bezpiecznika klasycznego.