Brytyjski generał (1772 - 1828).
Był inżynierem, pionierem broni rakietowej w armii brytyjskiej.
Po raz pierwszy spotkał się z użyciem pocisków rakietowych podczas oblężenia Singapuru w 1799 roku - już wówczas służył w armii.
Miał wtedy możliwość poznania budowy bojowych rakiet hinduskich z bambusowymi statecznikami, napędzanych prymitywnymi silnikami.
Poznał budowę tych pocisków, podjął się ich udoskonalenia, i skonstruował kilka typów rakiet z żelazną komorą spalania i statecznikiem tyczkowym. Efekty jego pracy były na tyle interesujące, że jego rakietami zainteresowały się siły zbrojne Wielkiej Brytanii i imperium rosyjskiego.
Podczas wojen napoleońskich, Brytyjska Marynarka Wojenna użyła rakiet do ostrzeliwania portów Francji i jej sojuszników. Pierwszy raz miało to miejsce w 1806 roku pod Boulogne, gdy z okrętów odpalono na miasto około 200 pocisków zbudowanych z blaszanego korpusu i wypełnionych materiałem strzelniczym, o wadze 16 kilogramów.
Atak się nie udał, ponieważ kutry musiały podejść na odległość 1800 metrów, a w momencie ataku były wysokie fale i niesprzyjające warunki atmosferyczne - w efekcie jeden z kutrów zatonął.
W roku 1807, wystrzeliwując 40 000 rakiet spalono Kopenhagę, a w roku 1813 ostrzelano nimi Gdańsk.
Rok później, podczas wojny o niepodległość, Anglicy używają rakiet Congreve’a w ataku na Fort McHenry pod Baltimore (USA). W 1815 roku użyli tej broni również w bitwie pod Waterloo.
Prace nad rakietami, które zostały nazwane jego imieniem (w Polsce rakiety jego konstrukcji nazywane były racami kongrewskimi) to nie wszystkie jego osiągnięcia.
Przy okazji jakby, wynalazł zamocowanie do broni palnej wykorzystujące siłę odrzutu, czasowy detonator, spadochron do rakiet, udoskonalił też metody produkcji prochu strzelniczego i ogni sztucznych.
Jego zainteresowania były szerokie. Opracował wodno-pneumatyczne zamykanie kanałów, druk kolorowy, nowy typ silnika parowego, metodę neutralizowania dymu.
Posiadał też patenty na zegar, zabezpieczenie budynku przed pożarem, metodę łączenia dwóch różnych metali, papiery bankowe trudne do podrobienia, oraz miernik gazu.