Wymienne ostrze maszynki do golenia, które (porównując brzytwę) znacznie zmniejsza możliwość zranienia.
W ciągu doby przeciętnemu mężczyźnie przyrasta po pół milimetra zarostu na twarzy, na każdym z 25 000 włosów.
Już tysiące lat temu mężczyźni golili zarost na twarzy ostrymi kawałkami krzemienia, a potem brązu, w końcu zaś żelaznymi ostrzami.
Pierwsza brzytwa o stalowym ostrzu powstała w Sheffield w 1680 roku. Mężczyźni do dziś golili by się brzytwami, którymi można poderżnąć sobie gardło, gdyby nie amerykański wynalazca King Camp Gillette.
Pewnego ranka 1895 roku podczas golenia, wędrowny komiwojażer towarów żelaznych ze środkowo-zachodniej Ameryki doszedł do wniosku, że brzytwa nie goli ani dobrze, ani bezpiecznie, a poza tym trzeba ją ciągle ostrzyć. Gillette pamiętał przy tym słowa swego byłego pracownika Williama Paintera, który wynalazł jednorazowy kapsel do butelki: "jeśli wynaleziemy przedmiot który można wyrzucić po zużyciu, to ludzie kupią nowy".
W 1904 roku Gillette wraz z inżynierem o nazwisku William Nickerson opatentował żyletkę i otworzył firmę Safety Razor.
Pierwsze żyletki trafiły do sprzedaży w tym samym roku. Można je było dostać u jubilera, w drogerii i w sklepach z towarami żelaznymi. Stalowo-węglowe ostrza zapewniały 20 goleń i sprzedawane były w pudełkach po 12 sztuk.
Do końca 1903 roku udało się sprzedać tylko 51 maszynek i 168 żyletek, pomysł wydawał się zbyt ekstrawagancki. Ale już do 1906 roku udało się sprzedać 12 milionów sztuk żyletek i 90 tysięcy maszynek do nich.
W roku 1940, gdy opatentowano golarkę elektryczną, sprzedano 16 milionów maszynek, a każdego tygodnia 27 milionów żyletek.
Dziś produkcja maszynek do golenia jest wielkim przemysłem podbudowanym olbrzymim aparatem naukowym. Opracowanie najnowszego produktu firmy Gillette - nożyków Mach3 - zajęło lata prac badawczych i kosztowało setki milionów dolarów (mniej więcej tyle, ile cały budżet polskiej nauki).
Do produkcji żyletek używa się stalowej taśmy o grubości przeciętnego włosa który będą cięły, czyli około 0,1 mm. Stal użyta na żyletki, jest stopem zawierającym 13% chromu. Jest przy tym hartowana w zimnej cieczy. Ostrze żyletki mierzy się w tysięcznych częściach milimetra.
Żeby ochronić powierzchnię tnącą i zmniejszyć tarcie, ostrze pokrywa się kolejno: chromem, materiałem ceramicznym i teflonem. Chrom chroni przed korozją, warstwa ceramiczna opóźnia zużycie, a teflon daje poślizg.
By ułatwić golenie żyletką, zarost należy uprzednio zwilżyć. Suchy włos jest tak twardy jak drucik miedziany tej samej grubości.