Jajko niespodzianka

Wyrób cukierniczy z czekolady w kształcie jajka z małą zabawką-niespodzianką w środku.

Zabawka najczęściej jest w częściach, do złożenia. Jajko-niespodzianka (z niemieckiego: kinder - dzieci) wprowadzone zostało na rynek przez firmę Ferrero w 1972 roku we Włoszech. Jego twórcą był William Salice.

Co prawda już cztery lata wcześniej powstała linia produktów Kinder, które spełniały oczekiwania matek i dzieci: "zdrowe składniki, dobry smak i dużo zabawy..."

Dopiero jednak wprowadzenie elementu zaskoczenia przy każdym produkcie - wewnątrz jajka dzieci znajdują różnorodne zabawki do zbierania i kolekcjonowania - plus czekoladowy smakołyk, sprawiło, że takie zestawienie podbiło rynek.

Słodkie jajko z niespodzianką, pokryte czekoladą mleczną, które waży 20 gramów sprawia, że maluchy bawią się odkrywając za każdym razem nową niespodziankę, bo nigdy nie wiedzą co znajdą w środku jajka. Od roku 1983, w celu zwiększenia sprzedaży, firma zaczęła wprowadzać serie kolekcjonerskie - jedną z pierwszych było 12 różnych figurek Smerfów, bohaterów popularnej kreskówki dla dzieci, tzw. "Parada Smerfów".

Od czasu pojawienia się pierwszego jajka w sklepie minęło sporo czasu, bo już ponad 40 lat!

Ciekawostką jest fakt, że ten przysmak milusińskich sprzedawany jest praktycznie wszędzie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Tam został zakazany ze względu na wątpliwości co do bezpieczeństwa zabawek, oraz regulacje dotyczące zakazów umieszczania przedmiotów niekonsumpcyjnych w produktach spożywczych.
Przekonała się o tym pewna Kanadyjka, która chciała przewieźć jajko na teren USA jako prezent. Warte 2 dolary czekoladowe jajko zostało zarekwirowane, a po pewnym czasie zainteresowana dostała siedmiostronicowy list od władz celnych USA z pytaniem czy chce otrzymać czekoladowe jajko z powrotem, czy też rezygnuje z prawa własności.
Gdyby zdecydowała, że chce jajko z powrotem, musiałaby zapłacić 250 dolarów kosztów magazynowania.