Azbest

Handlowa nazwa włóknistych materiałów które są powszechne w skorupie ziemskiej.

Azbest jest odporny na działanie kwasów i zasad, wody, wysokiej temperatury i otwartego ognia, źle przewodzi prąd elektryczny i ciepło.

Na podstawie wykopalisk dokonanych w Finlandii stwierdzono, że był znany już około 4500 lat temu. Starożytni Rzymianie używali azbestu do wyrobu płótna zwanego "linum vivum" (żyjące płótno), w które owijali zwłoki władców, aby po spaleniu zachować ich prochy.

Oprócz tej nazwy znano go jako kamień bawełniany, len kamienny, skalny oprzęd czy wreszcie płótno niepalne. Co ciekawe, minerał wrzucony do ognia nie dosyć, że nie spala się, nie traci na wadze, to staje się jakby czystszy. Tkane z włókien azbestu - już w czasach starożytnych - obrusy czy chusteczki do nosa, czyszczone były właśnie przez wrzucanie do ognia.

W średniowieczu alchemicy przydawali mu magiczne właściwości głosząc, że stanowi on owłosienie ogniotrwałych salamander (stąd też jedna z jego nazw: salamander).

Rozwój technologii w XIX wieku sprawił, że minerał stał się w pewnym momencie wprost niezastąpiony. Tak było w przypadku silników parowych, których niezbędnym elementem poddanym działaniom gorącej pary były różnego typu szczeliwa i uszczelki.
Azbest w połączeniu z gumą w pełni spełniał oczekiwania konstruktorów.
Rozpoczęło się wydobywanie azbestu na skalę przemysłową, początkowo w Kanadzie, a następnie w Rosji. Dalsze kopalnie powstawały w Afryce na obszarach Rodezji i obecnej RPA. Po roku 1910 nastąpił szereg dalszych odkryć i eksploatacji złóż w różnych rejonach świata - m.in. na Cyprze.

Dopiero stosunkowo niedawno okazało się, że wdychanie mikroskopijnych igiełek azbestu jest przyczyną raka płuc i raka opłucnej.

Zanim jednak stało się to oczywiste, azbest był wykorzystywany jako surowiec w ponad 1000 opisanych technologii. Stosowany był do produkcji wyrobów azbestowo - cementowych, wyrobów włókienniczych, przędzy, sznurów, szczeliw, wyrobów ciernych, takich jak klocki hamulcowe, tarcze sprzęgłowe, wyrobów hydroizolacyjnych: lepiki, papy dachowe, eternit, płytki podłogowe, do filtrów w przemyśle piwowarskim i farmaceutycznym, oraz wojskowych masek przeciwgazowych.

W związku z udowodnioną szkodliwością (w ostatnich kilku latach był przyczyną zgonu około 100 tysięcy osób rocznie na świecie), w Skandynawii azbest wycofano już na przełomie lat 70-tych i 80-tych, później uczyniły to: Hiszpania, Austria, Niemcy oraz Włochy.

W Polsce od 1995 roku materiały budowlane nie mogą już zawierać azbestu. Mimo to, aktualnie azbest wykorzystywany jest nadal - m.in. w amerykańskim programie wahadłowców kosmicznych, których silniki rakietowe pokrywane są osłoną impregnowaną azbestem, a także w przemyśle okrętowym.