Dzwonek elektryczny

Urządzenie służące do sygnalizacji dźwiękowej, wykorzystujące działanie elektromagnesu.

Stosowany niegdyś często jako sygnalizator wezwania w telefonach, czy jako sygnalizator przy drzwiach wejściowych do domów.
Z pewnością jeden z najbardziej "ulubionych przedmiotów" w szkole - jako sygnalizator końca lekcji 

Jego działanie oparte jest na zjawisku elektromagnetycznym, tak więc żeby powstał, trzeba było wcześniej wymyślić przede wszystkim elektromagnes. Po włączeniu prądu elektrycznego, ten właśnie elektromagnes przyciąga młoteczek, który uderza o metalową czaszę wydającą dźwięk.

Ruch młoteczka przerywa obwód elektryczny i sprężynujący młoteczek powraca do poprzedniej pozycji. Wówczas prąd zaczyna znowu płynąć i sytuacja się powtarza - dzwonek dzwoni tak długo, aż prąd zostanie wyłączony. Przyciągane i zwalniane metalowe ramię wytwarza wibrujący dźwięk. Za jego twórcę uważa się Amerykanina Lionela Cowena.

Sporą wadą takich dzwonków jest fakt, że przepływ prądu przerywany na stykach powoduje na nich iskrzenie, co powoduje zakłócenia elektromagnetyczne, rozprzestrzeniające się zarówno drogą radiową, jak i przenoszące się wzdłuż sieci zasilającej dzwonek.

Takie iskrzenie może być jednak znacznie bardziej niebezpieczne - czy to w kopalni, gdzie może pojawić się metan, czy w mieszkaniu, w którym domowa instalacja gazowa będzie nieszczelna - taka iskra może spowodować groźny w skutkach wybuch.