Amfibia to zazwyczaj pojazd mechaniczny lądowo-wodny, a nawet powietrzny.
Ich nadwozie lub kadłub są z reguły zbliżone kształtem do łodzi. Amfibie latające, obok kół, posiadają często pływaki. Samochody amfibie zaopatruje się w dodatkowy napęd i układ sterowniczy umożliwiający manewrowanie w wodzie.
Pierwsza konstrukcja pojazdu wodno-lądowego, została zbudowana już w 1805 roku przez Olivera Evans z USA. Był to pojazd z napędem od silnika parowego o mocy 5 KM, napęd w wodzie zapewniało koło łopatkowe.
W 1899 roku w Danii powstaje pojazd Magrelen Amphibium.
We Francji w 1907 roku Ravailler buduje amfibię Canot-Voiture-Touriste napędzaną silnikiem o mocy 25 KM, której napęd w wodzie z prędkością 5 km/h zapewniała śruba napędowa.
Prawdziwy rozwój w budowaniu tych pojazdów zawdzięczamy wojsku. Dzięki zamówieniom armii w latach 20-tych XX wieku pojawiły się coraz doskonalsze amfibie. Najbardziej znana pływająca konstrukcja, niemiecki VW 166 KDF Schwimmwagen powstała w ilości około 15 tysięcy sztuk na zamówienie Wehrmachtu w czasie II wojny światowej. Pojazd miał wąskie nadwozie, napęd na tylne koła i składaną śrubę napędową.
Kolejny etap w historii amfibii to lata 50-te, kiedy niemiecki inżynier Hans Trippel owładnięty wręcz manią zbudowania amfibii, dopiął swego i zbudował (we współpracy z BMW) czteroosobowy kabriolet. Amphicar miał napęd na wszystkie koła - mógł na lądzie rozwinąć prędkość do 120 km/godz, i dwie śruby napędzające w wodzie. Jego produkcję rozpoczęto w 1961 roku, niestety wysoka cena spowodowała, że nie utrzymał się na rynku. Przez siedem lat wyprodukowano tylko około 4 tysiące sztuk - prawie wszystkie zostały sprzedane w USA.
Jedną z najmłodszych konstrukcji jest amfibia wyprodukowana przez firmę Gibbs Technologies powstałą w 1995 roku. Trzyosobowy kabriolet Aquada ma karoserię z tworzyw sztucznych i 175 konny silnik. Na drodze poruszać się może z prędkością do 160 km/godz., w wodzie pływać może z prędkością ponad 50 km/godz, dzięki unikalnemu systemowi składania kół.
Niestety, cena jest wręcz odstraszająca - około 1 milion złotych.