Lombard

Instytucja udzielająca pożyczek gotówkowych, pod zastaw różnych przedmiotów.

symbol lombarduInstytucja lombardu narodziła się ponad 3000 lat temu w starożytnych Chinach, gdzie chłopom udzielano (pod zastaw czegoś wartościowego) krótkoterminowych pożyczek. Z czasem usługi te zaczęto świadczyć w wyspecjalizowanych punktach.

Lombardy były bardzo popularne w starożytnej Grecji i Rzymie, pozwalały bowiem początkującym kupcom rozkręcić interes - a do tego niezbędna jest gotówka...

Zasada działania lombardu jest prosta: przedmioty oddane w zastaw przechowywane są przez uzgodniony okres, w trakcie którego pożyczkobiorca może w każdej chwili spłacić dług plus odsetki i odebrać swą własność.
Jeśli tego nie zrobi, przedmioty można wystawić na sprzedaż.

lombardKrótkoterminowe pożyczki są udzielane pod zastaw ruchomości, papierów wartościowych, biżuterii. Oprocentowanie pożyczek jest zazwyczaj bardzo wysokie w porównaniu do oprocentowania kredytów w bankach.

Lombard wziął swoją nazwę od włoskich kupców nazywanych Longobardami (Lombardami), którzy osiedli się w Europie Zachodniej i w średniowiecznym Londynie.
To u nich w 1388 roku zastawił klejnoty koronne król Edward III, by zdobyć fundusze na wojnę z Francją.

Patronem właścicieli lombardów (a także dzieci i złodziei), jest święty Mikołaj. 

lombard

Symbolizujące tą branżę trzy kule wywodzą się ponoć od trzech worków monet, jakie święty ofiarował trzem córkom biedaka, by mogły wyjść za mąż.

W okresie międzywojennym, instytucja ta nazywała się oficjalnie zakładem zastawniczym.

Ciekawostka:
  Wyprawa do Nowego Świata, podczas której Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, została sfinansowana głównie pożyczką pod zastaw biżuterii hiszpańskiej królowej Izabeli Kastylijskiej.