Popularny sprzęt fitness wykorzystywany przy ćwiczeniach biegowych i chodziarskich.
Pierwsze tego typu urządzenia, niewiele przypominały dzisiejsze urządzenia treningowe do biegania w miejscu. Były to boksy, w których zamykano zwierzęta.
Musiały one biegać w miejscu, a ich wysiłek, przy pomocy pasów transmisyjnych był wykorzystywany do napędu różnych maszyn i urządzeń.
Próbowano w ten sposób zastąpić kierat - urządzenie w formie bieżni wymagało znacznie mniej miejsca. Napędzano w ten sposób pompy wodne, próbowano również stosować do napędu młocarni.
Na początku XIX wieku, po raz pierwszy, zaczęto stosować bieżnię jako formę kary w amerykańskich więzieniach.
Już w 1818 roku brytyjski inżynier i wynalazca Sir William Cubitt zaproponował taką formę wykorzystania siły mięśni bezczynnych więźniów - osadzeni biegając, napędzali różne urządzenia.
Pierwsze udokumentowane, nowoczesne wykorzystanie bieżni przez ludzi, miało miejsce około roku 1952. Bieżnia została zaprojektowana i zastosowana do diagnozowania chorób serca i płuc, a opracowali ją dr. Robert Bruce i Wayn Quinton z Uniwersytetu w Waszyngtonie (USA).
W roku 1963, Robert Bruce ze współpracownikami wykorzystał urządzenie podczas badań serca, opisał później wieloetapowy test wysiłkowy na bieżni, znany jako protokół Bruce'a.
W kolejnych latach bieżnie rozprzestrzeniły się ze szpitali do klubów sportowych, a później do domów prywatnych.
Nowoczesne urządzenie do użytku domowego - PaceMaster 600, zostało opracowane w latach 60-tych ubiegłego wieku, przez amerykańskiego inżyniera mechanika Williama Staub. Sam zresztą używał swojego wynalazku prawie do śmierci - zmarł w wieku 96 lat.
Taka bieżnia może nieźle "sponiewierać" zobacz filmik: