Na rynek wprowadziła je amerykańska firma Kimberly-Clark, pod nazwą "Kotex".
Celuloza drzewna, z której je robiono, wytwarzana była według receptury opracowanej w roku 1918 przez chemika Ernsta Mahlera.
Miał to być materiał zastępczy dla płóciennych bandaży, oraz filtrów powietrza używanych w maskach przeciwgazowych podczas I wojny światowej.
Kiedy okazało się, że pielęgniarki Czerwonego Krzyża używają nowych bandaży również do celów osobistych, zorientowano się, że istnieje rynek zbytu na specjalne chusteczki higieniczne.
Po wojnie rozpoczęto sprzedawać je jako ręczniki do twarzy, przeznaczone głównie do usuwania makijażu.
Od 1924 roku firma amerykańska Celulose Products Co. na bazie bawełny zaczyna produkcję - powstaje marka Kleenex - dziś najbardziej znana marka chusteczek higienicznych w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce chusteczki higieniczne zaczęto produkować w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przez dłuższy czas jednak papierowe chusteczki nie mogły całkowicie wyprzeć z rynku niepraktycznych i niehigienicznych chusteczek bawełnianych, z powodu niedoboru tych pierwszych.
Z biegiem czasu, chusteczki higieniczne stały się artykułem niezastąpionym w codziennym życiu i na dodatek wyparły wcześniej stosowane chustki z tkanin.