Bumerang

Ręcznie miotany pocisk w kształcie przypominającym banan, przeznaczony głównie do polowań.

Początkowo był stosowany przez rdzennych mieszkańców Australii prawdopodobnie zarówno do polowań na drobne ssaki i ptaki, jak i do walki. Wykonany z ciężkiego drewna, leciał prosto i nie wracał do właściciela.

Przypadek sprawił, że kylie najpierw zaczął zataczać w locie łuk, a potem - już jako boo-mar-rang (kij który wraca) odpowiednio uformowany i wyrzucony wracał do właściciela.

Takie powracające bumerangi służą dzisiaj rozrywce i sportowej rywalizacji.

Rozgrywane są zawody: zarówno na czas przelotu - blisko trzy minuty w powietrzu, jak i na długość lotu - w marcu 2005 roku David Schummy z Australii, rzucił bumerangiem na nieprawdopodobną odległość 427,2 metrów.

Oprócz tego rozgrywane są konkurencje na precyzję lotu; odpowiednio wyrzucony bumerang osiąga prędkość około 100 km/h, obracając się przy tym wokół własnej osi około 200 razy na sekundę, może zatoczyć idealne koło.

Niekwestionowany mistrz tego typu rzutów, Barnaba Ruhe, potrafił tak rzucić bumerangiem, że ten powracając rozłupywał jabłko, które rzucający umieszczał na własnej głowie.

Najstarszy na świecie bumerang odkryto w 1985 roku w Polsce, w jaskini Obłazowej, w przełomie Białki. Bumerang wykonany był z ciosu mamuta, w dodatku miał ornament i ślady pokrycia czerwonym barwnikiem.
Po przeprowadzeniu testów stwierdzono, że jest to broń podobna do tej, jaką jeszcze dziś posługują się australijscy aborygeni.
Jego wiek oceniono na 24 tysiące lat.

Najstarszy bumerang australijski jest wykonany z drewna i liczy 10 tysięcy lat. Pierwszy opis bumerangu (już w roku 1770), zawdzięczamy angielskiemu przyrodnikowi Josephowi Banksowi, członkowi wyprawy Cooka.

Posłuchaj i popatrz: