Akryl

Jedno z najpopularniejszych, do wełny podobne tworzywo sztuczne.

akrylowa włóczkaZostało opracowane na początku lat 40-tych XX wieku, przez amerykańską firmę DuPont, która prowadziła badania nad polimerami syntetycznymi.
Powstaje z akrylonitrylu - organicznego związku chemicznego, który ma za zadanie zapewnić materiałowi odporność na uszkodzenia. Akrylonitryl jest polimerem syntetycznym, który wchodzi w skład grupy poliamidów: akryl to pochodne ropy naftowej.

To włókno sztuczne, które pierwotnie znajdowało zastosowanie przede wszystkim w przemyśle tekstylnym, a dziś coraz częściej jest wykorzystywane również w przemyśle odzieżowym. Stosuje się go jako zamiennik wełny, ponieważ pod względem wizualnym całkiem nieźle ją imituje.

Niestety, jak każdy sztuczny materiał, akryl praktycznie nie przepuszcza powietrza. Oznacza to, że bardzo szybko  można się w nim spocić, nie odczuwając jednocześnie ciepła. akrylNiestety, w przeciwieństwie do wełny, akryl nie grzeje i nie posiada właściwości odprowadzania wilgoci. 

Mimo tego, ze względu na niski koszt produkcji, akryl znaleźć można w swetrach, szalikach czy czapkach.
Materiał ten może pojawiać się również pod nazwami takimi, jak poliakryl, anilana lub orlon.


Akryl występuje również pod postacią bezbarwnej, przezroczystej masy plastycznej (otrzymywanej z żywic akrylowych), a także jako farba wyprodukowana na bazie tych żywic syntetycznych, rozpowszechniona obecnie w malarstwie artystycznym ze względu na jej liczne zalety.
Farba akrylowa szybko schnie i jest odporna na działanie substancji chemicznych, oraz światła.