Włoski uczony. Żył w latach 1452 - 1519.
Był malarzem i teoretykiem sztuki, rzeźbiarzem, architektem i myślicielem epoki renesansu - wszechstronny i genialny artysta.
Urodził się wiosną 1452 roku w miasteczku Vinci, niedaleko Florencji. Był synem notariusza i wiejskiej dziewczyny Katarzyny.
Był bardzo wszechstronnym inżynierem. Dokumentował, badał i ulepszał już istniejące maszyny. Wynalazł także wiele nowych. Wymyślił także i zaprojektował maszyny, których nie można było w jego czasach zbudować ze względu na brak dostępnych materiałów.
Był twórcą inżynierii wojennej, wynalazcą stożkowych kul strzelniczych, planował przebijanie gór tunelami, łączenie rzek za pomocą kanałów, od niego wyszło prawo grawitacji i tarcia, on odkrył parę jako motor żeglugi.
Interesowało go przyciąganie magnetyczne i anatomia człowieka.
Zaprojektował armatę odtylcową, taczki, pas do pływania, zegar, zajmował się również materiałami wybuchowymi.
Pracował również nad skonstruowaniem maszyn do latania i kombinezonem dla nurka. Jednym z największych talentów Leonarda jako inżyniera, była jego zdolność obserwacji. Na przykład, kiedy projektował machiny latające, studiował budowę ptaków i ich sposób latania.
Pośród narzędzi służących do walki, które Leonardo ulepszył, znajdują się kusza i pistolet. Podjął ideę kuszy i skonstruował nietypową katapultę (ogromną kuszę, która mogła miotać całe pnie i skały).
Wymyślił połączenie kilku pistoletów w jeden, dla zminimalizowania czasu między kolejnymi strzałami z broni.
Wymyślił wiele ważnych urządzeń, wliczając w to pompę odśrodkową, łożysko kulkowe i przekładnię ślimakową (wynalazek ten przypisano później Henry'emu Hindleyowi, który ponownie wynalazł identyczną przekładnię w 1740 roku) - do dzisiaj te wynalazki są obecne we współczesnych maszynach.
Nazywa się go ojcem aeroplanu, śmigłowca, spadochronu, łodzi podwodnej, samochodu i roweru.
Większość tych wynalazków nie mogła być zrealizowana w jego czasach.
Jednym z najsławniejszych jego pomysłów był tzw. mięśniolot (z poruszanymi jak u ptaka skrzydłami).
Innym jego pomysłem był czołg - pomysł był dobry, ale zaprojektowany został jako napędzany ludzkimi mięśniami, co zważywszy na wagę i wąskie koła byłoby bardzo trudne.
Jego kreatywność była ogromna i wykraczała daleko poza jego epokę - niektóre z jego projektów zostały zbudowane dopiero po 400 latach.
Sam próbował zrealizować każdą rzecz, którą podpowiedział mu jego geniusz. Cenne szkice i notatki, zapisywane jego ciekawym pismem człowieka leworęcznego, które trzeba odczytywać w lustrze, pozostały nieznane przez wieki. Dopiero w ubiegłym stuleciu zostały odkryte, odczytane i opublikowane.
Był muzykiem, pisarzem, badaczem, architektem - projekty architektoniczne (model kopuły katedry, plany pałacu), optykiem wreszcie malarzem. Jako malarza interesował go głównie naturalny wygląd rzeczy, ruch, ekspresja (studia twarzy), światłocień, perspektywa linearna, barwna i powietrzna.
W jego twórczości doniosłą rolę odgrywał rysunek, służący do ustalenia poszczególnych etapów pracy artystycznej, której ostateczny cel był pozaartystyczny, badawczy. Gdy wynik badań naukowych zarysował się dostatecznie, dzieło sztuki zazwyczaj przestawało go interesować (stąd tak częste niewykańczanie obrazów).
W czasie pierwszego pobytu w Mediolanie, Leonardo da Vinci podjął systematyczne studia w dziedzinie anatomii, botaniki, matematyki, optyki i mechaniki. Powstały wówczas główne części traktatu o malarstwie, architekturze i anatomii, optyce i mechanice.
W drugim okresie florenckim kontynuował prace naukowe i zbierał materiały do traktatu o pierwotnych siłach natury, obejmującego całą kosmologię.
To jego dzieła malarskie uczyniły go sławnym. Należą do nich Madonna wśród skał, Ostatnia wieczerza, oraz Dama z łasiczką (ta ostatnia obecnie w Muzeum Czartoryskich w Krakowie).
W roku 1501 namalował słynny obraz: Mona Lisa - portret kobiety o tajemniczym uśmiechu uwiecznionej na przymglonym tle skał i strumieni (jest to prawdopodobnie Mona Lisa Cherardini), czas uczynił z tej podobizny coś więcej niż portret, uczynił z niej symbol kobiecości.
Dzieło to było bardzo drogie Leonardowi, jednak, choć z żalem, musiał sprzedać je królowi Francji. W roku 1516 wyjechał do Francji zaproszony przez Franciszka I.
Zmarł w Amboise.
Okazało się, że niektóre z jego projektów, niemożliwe do realizacji wówczas, zapaleńcy z powodzeniem wdrażają dzisiaj.
Ciekawostka:
30,8 miliona dolarów zapłacił na aukcji Bill Gates, za XVI-wieczny zbiór pism, notatek i szkiców - "Kodeks Leicester" - autorstwa Leonarda da Vinci.