Angielski naukowiec (ok. 1214 - 1292).
Pochodził prawdopodobnie z rodziny drobnoszlacheckiej, sam wspominał brata, możliwe więc, że miał więcej rodzeństwa.
Był wszechstronnie wykształcony - znał filozofię, medycynę, geografię i optykę, starożytną grekę i hebrajski, nie wspominając o łacinie.
Początkowo wykładał w Paryżu, około połowy XIII wieku wstąpił do zakonu franciszkanów w Oksfordzie - być może kierował się przy tym innymi uczonymi tamtego okresu - swoją wiedzę oparł na filozofii Arystotelesa.
To jemu przypisuje się wynalezienie soczewki i batyskafu. Opracował teorię szkieł wypukłych, przewidział wynalezienie mikroskopu i teleskopu - niektórzy uważają, że był jego pierwszym posiadaczem.
Jest uznawany za wynalazcę, lub raczej ponownego odkrywcę prochu do armat.
Podobno to on napisał: "...Możemy do woli produkować detonacje podobne do pioruna; potrzebna jest tylko saletra, węgiel i siarka. Kiedy umie się je wymieszać w pewnych proporcjach, bierzemy tę mieszankę na grubość kciuka i czynimy więcej hałasu oraz świetlistego wybuchu, niż uderzenie pioruna...".
Chyba jako pierwszy stwierdził, że: powietrze jest pożywieniem dla ognia, co dużo później doprowadziło do odkrycia tlenu.
Stworzył podstawową regułę chemii mówiącą, że spalanie stanowi reakcję chemiczną dwóch składników, tj. płonącego materiału i zawartego w powietrzu tlenu - było to bardzo ważne stwierdzenie, gdyż do ówczesnej pory ogień uważano za samoistne zjawisko.
Wielokrotnie próbował również wytworzyć złoto, jednak nigdy nie osiągnął oczekiwanego rezultatu.
Już w 1250 roku napisał rozprawę traktującą o możliwościach lotu i bezpiecznego lądowania człowieka.
W swoich księgach opisywał swe niezwykłe wizje odkryć i wynalazków, daleko wyprzedzających epokę średniowiecza, w związku z czym był podejrzewany przez członków swojego zakonu o kontakty z siłami nieczystymi:
"Mogą być zbudowane okręty poruszające się bez wioślarzy, mogące żeglować zarówno po rzekach, jak i po morzu, prowadzone przez jednego człowieka, z większą prędkością niż gdyby były pełne wioślarzy. Podobnie można skonstruować wozy jeżdżące bez użycia zwierząt pociągowych, napędzane niewiarygodną energią, tak jak podobno jeździły uzbrojone w kosy rydwany starożytnych. Mogą być zbudowane maszyny latające, takie że człowiek siedzący wewnątrz maszyny będzie nią kierował za pomocą pomysłowego mechanizmu i leciał przez powietrze jak ptak. Ponadto można sporządzić przyrządy, które choć same niewielkie, wystarczą, aby podnieść lub przytłoczyć największe ciężary... Mogą też być skonstruowane przyrządy (podobne do tych, które wykonano na rozkaz Aleksandra Wielkiego), służące do chodzenia po wodzie lub do nurkowania...".
W swoich badaniach posługiwał się eksperymentem - postulował ujmowanie zdobytej wiedzy na sposób matematyczny - był nazywany doctor mirabilis. Jego główne dzieła to: Opus maius (kompendium ówczesnej wiedzy w 7 częściach), oraz Opus minus i Opus tertium.
Proponował reformę kalendarza (przeprowadzoną dopiero w 1582 roku).
Skonstruował jeden z pierwszych automatów tzw. "gadającą głowę".
Powiedział:
Nic tak nie przyczynia się do szybkiego sukcesu, jak cudze błędy.